Среднощното земетресение, разтърсило Южна Турция и причинило жертви и щети и в съседна Сирия, вероятно ще се окаже едно от най-смъртоносните в света за последното десетилетие, отбелязва Ройтерс, като цитира коментари на британски сеизмолози и експерти в областта на оценка и превенция на рисковете.
Според последни данни жертвите в Турция и в Сирия на днешните земетресения са близо 2 400. В Турция загиналите са 1541, а ранените са 9 733. В Сирия трусът е отнел живота на 851 души, а ранените са най-малко 2 326, като данните са и за районите под контрола на сирийските власти и за районите под контрола на сирийските бунтовници.
Трусът с магнитуд 7,8 бе регистриран в 4,17 ч. местно време (1,17 ч. по Гринуич) в окръг Кахраманмараш, на около 60 километра от сирийската граница. В края на сутринта ново силно земетресение с магнитуд 7,5 разтърси Южна Турция.
Епицентърът на първия трус е бил на около 26 километра от турския град Нурдагъ, на дълбочина от около 18 километра. Трусът е бил на Източно-анадолския разлом. Там не е имало трус с магнитуд 7 от над 2 века, припомня Франс прес. През 1822 г. трус с магнитуд 7 на този разлом е убил около 20 000 души.
Съпоставено с труса в Централна Италия с магнитуд 6,2, станал през 2016 г., в който загинаха около 300 души, новото земетресение е излъчило 250 пъти по-голяма енергия, според Йоана Фауре Уолкър, ръководителка на Института за намаляване на рисковете и бедствията в Юнивърсити колидж в Лондон.
Трус с магнитуд 7,8 в Непал през 2015 г. отне живота на близо 900 души, припомня Роджър Мусон, изследовател от Британския геоложки институт и споменава за хиляди и дори за десетки хиляди жертви.
Източноанадолският разлом е от типа разломи на приплъзване. При тях солидните скални плочи се притискат и бутат една друга по продължението на вертикална разломна линия, което поражда напрежение, докато накрая едната от плочите се плъзне с хоризонтално движение, като освободи огромно количество напрежение, което може да предизвика земетресение.
Учени припомнят, че след земетресението от 1822 г. в Турция вторични трусове е имало и на следващата година.
Финалният брой на жертвите от новата катастрофа в Турция все още не може да се прогнозира.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.