Украинският президент Володимир Зеленски пристигна в САЩ на първата си чуждестранна визита от началото на руското нашествие в родината му. В Белия дом той бе посрещнат от своя колега Джо Байдън и Първата дама Джил Байдън. След срещата си двамата президенти дадоха обща пресконференция. Украинският лидер ще направи обръщение пред общата сесия на Конгреса, където се обсъжда финансова помощ от 45 милиарда долара за Украйна. В облеклото на двамата президенти имаше символика: Зеленски бе семпло облечен във военно зелено, а вратовръзката на Байдън бе в украинските национални цветове - синьо и жълто. Зеленски, чийто медиен талант и сурово поведение му помогнаха да привлече света към каузата на Украйна, кацна с американски военен самолет във военновъздушната база "Андрюс" след пътуване, организирано тайно поради съображения за сигурност. "Развълнуван съм, че сте тук", написа Байдън в Туитър малко преди пристигането на украинския президент. Законодателите сравниха пътуването му с коледната поява на Уинстън Чърчил в Капитолия през 1941 г., дни след като нападението на Япония над Пърл Харбър вкарва САЩ във Втората световна война. "За мен е особено вълнуващо да присъствам един героичен лидер пред Конгреса по време на война - в момент, в който демокрацията е поставена на карта", заяви председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси, защитник на Украйна, чиято покана към Зеленски е едно от последните й действия преди републиканците да поемат контрола. При пристигането на Зеленски Съединените щати обявиха отпускането на още 1,85 млрд. долара от предварително заделените средства за Украйна, включително за първи път на модерната система за противовъздушна отбрана Patriot, която е в състояние да сваля крилати ракети и балистични ракети с малък обсег.
Преговори - когато Зеленски е готов
На общата пресконференция след срещата двамата президенти потвърдиха последните новини за военната помощ на САЩ за Украйна, като Зеленски изрази увереност, че страната ще получи е финансирането, което се разглежда в Конгреса на САЩ. В отговор на журналистически въпрос кака виждат възможностите за края на войната, двамата изразиха сходни позиции, че крайната цел е една бъдеща просперираща Украйна, а мирните преговори са възможни след победа на бойното поле. Байдън подчерта, че преговори ще има, когато президентът Зеленски е готов за това, а това ще стане именно след доминация на бойното поле. Запитан какво ще стане сега, след като бъдат разположени ракетите Patriot, Зеленски отвърна: "Щe поискаме от президента Байдън още ракети Patriot."
По време на пресконференцията Зеленски говореше на английски и украински, а Байдън неколкократно се пошегува приятелски с него. Запитани дали след стъпката с даването на Patriot на Украйна не може да бъде направена и следващата стъпка - доставка на далекобойни ракети ATACMS за комплексите MLRS и HIMARS, президентът на САЩ посочи госта си и каза: "Неговият отговор е "да", с което Зеленски с усмивка се съгласи незабавно. Байдън дипломатично подчерта, че САЩ ще оказват всяка необходима подкрепа, но внимават да не върви към ескалация на конфрикта.
Подкрепа докато е нужно
Украйна се опасява от нарастващо нападение с ракети и се сблъска с множество атаки от дронове, много от които са закупени от Русия от Иран, като Москва обстрелва електроцентрали и друга гражданска инфраструктура точно когато страната трепери от зимния студ. "Ще продължим да подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, за да може Киев да продължи да се защитава и да бъде във възможно най-силна позиция на масата за преговори, когато дойде моментът", заяви държавният секретар Антъни Блинкен в изявление, с което обяви помощта.
На мястото на Чърчил
Украинският президент ще се обърне към Конгреса на САЩ като военен лидер, който призовава за американска подкрепа, както британският премиер Уинстън Чърчил преди повече от 80 години. Посещението на Зеленски във Вашингтон - подобно на това на Чърчил през декември 1941 г. - е в момент, когато страната му е подложена на непрестанни атаки и международната помощ е от съществено значение за нейната способност да продължи борбата. "Там, където Уинстън Чърчил е стоял преди поколения, президентът Зеленски също ще стои тук днес, не само като президент, но и като посланик на самата свобода", заяви лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър преди обръщението на украинския лидер в сляда вечерта. http://gty.im/514969496 Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси припомни, че баща й е бил депутат, когато британският лидер е направил прочутото си обръщение към Конгреса. "Това е момент, изпълнен със значение за мен. Баща ми, конгресменът Томас Д'Алесандро-младши, беше член на Камарата на представителите през 1941 г., когато Уинстън Чърчил дойде в Конгреса в деня след Коледа, за да получи подкрепата на нашата нация в борбата срещу тиранията в Европа", заяви Пелоси. Зеленски вече веднъж цитира Чърчил в дистанционно обръщение към Камарата на общините на Великобритания по-рано тази година, обещавайки да се "бори в горите, в полетата, на брега, по улиците".
Сравнението между пътуванията на Чърчил и Зеленски до Съединените щати обаче има своите граници, включително в продължителността на престоя на украинския лидер. Чърчил прекарва три седмици във Вашингтон по покана на президента Франклин Рузвелт - продължително посещение, което според историците е изхабило нервите на Първата дама Елинор Рузвелт, на която не са се понравили нощните разговори на двамата мъже с пури и бренди. Визитата на Зеленски ще продължи само няколко часа и включва среща в Овалния кабинет, съвместна пресконференция с президента на САЩ Джо Байдън и реч пред Конгреса.