Подел съм инициатива към промяна на модела на здравната система. Искаме да поставим началото на тази промяна. Това заяви министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров на брифинг.
Промените са следните: стартиране на преговори за
промени в Националния рамков договор; отпадане на лимитите; промяна в цените на медицинските услуги; въвеждане на коефициенти на цените за медицински услуги; прехвърляне на повече дейности от болничната в извънболничната помощ; без разположението на личните лекари 24/7; намиране на механизъм, с който да се въвлече пациента в контрола на дейността на НЗОК.
"Лимитите бяха въведени 2015 година, а няма данни това да е подобрило медицинската помощ. Относно коефициентите не е все едно дали човека, който лекуваш е на 20 или на 90 години. Поставянето на дадена диагноза също не е различно. Идеята на въвеждането на коефициенти е, за да има по-справедливо заплащане", каза още Кацаров.
Той коментира и предложението да се прехвърлят повече дейности от болничната помощ в извънболничната. "Такива стъпки са направени през предишни години и трябва да се довършат", уточни Кацаров.
Според него пълното разположение на личните лекари води до неблагополучие и за лекаря, и за пациента.
Последната точка, която е обсъдил с представителя на НЗОК е да се намери механизъм, с който да се въвлече пациента в контрола на дейността.
"Една от стъпките е да направим приложение и ако се отчете дейност на медицинското досие, пациентът да се информира – така няма да се отчитат дейности, които не са извършени", обясни Кацаров.
Управителят на НЗОК проф. Петко Салчев отбеляза, че експертите ще обсъдят какви биха могли да бъдат промените в нормативната уредба, а за цени може да се говори през есента, когато ще има яснота за бюджета на НЗОК.
Председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров посочи, че в важно парите да следват пациента, да не се определят в някой кабинет. Той добави, че трябва да се изнесе голяма част от дейностите в извънболничната помощ.
В заключение Кацаров посочи, че състоянието на здравната система в България не е никак добро. "Здравните ни показатели наистина са лоши, нещата които могат да бъдат направени, нека да се променят, а не да чакаме парламент, правителство и т.н.", каза още той.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.