Джо Байдън искаше да остане в историята като човека, спасил Америка от Доналд Тръмп. Вместо това той може да бъде запомнен с това, че подари на Тръмп втори мандат в Белия дом. След години 82-годишният Байдън може да бъде оценяван по-благосклонно. Демократът изведе разединената страна от пандемията Covid-19 и хаоса през първите четири години на Тръмп, след което прокара впечатляващ брой закони.
За мнозина определящият образ на 46-ия президент на САЩ ще бъде намусеният Байдън, който губи ума и дума по време на катастрофалния дебат срещу Тръмп, който в крайна сметка го принуди да се откаже от надпреварата. Неговият заместник като кандидат на демократите, вицепрезидентът му Камала Харис, беше изправена пред почти невъзможната задача да предотврати завръщането на Тръмп.
Ако Байдън до края настояваше, че е можел да победи републиканския си враг, той все пак призна, че може да отнеме известно време, за да възстанови репутацията си.
„Ще отнеме време, за да почувстваме пълното въздействие на всичко, което направихме заедно, но семената са засадени“, каза той в прощалното си обръщение.
Исторически предизвикателства
Встъпването в длъжност на Байдън през януари 2021 г. беше забележително завръщане за един често подценяван политик, който цял живот се е борил както с политически трудности, така и с лична трагедия.
Но той беше малко вероятен спасител. По това време Байдън беше най-възрастният избран президент на Америка - до избирането на Тръмп през 2024 г. - и вероятно по-известен с гафовете си и с това, че беше вицепрезидент на Барак Обама. И той беше изправен пред исторически предизвикателства. Страната се съвземаше от нападението над Капитолия на 6 януари 2021 г., извършено от привърженици на Тръмп, които протестираха срещу изборното му поражение, а американската икономика беше съсипана от Covid.
Но Байдън бързо прокара през Конгреса мащабна схема за възстановяване от пандемията и огромен план за зелени инвестиции, тъй като се опитваше да възстанови американската индустрия и инфраструктура. Той назначи за вицепрезидент първия чернокож, южноазиатски гражданин и жена. Западните съюзници приветстваха ангажимента му към съюзите, които Тръмп беше разрушил.
Може би най-гордото постижение на Байдън беше подкрепата за Украйна срещу руското нашествие през 2022 г. - и строго секретното му пътуване до Киев през 2023 г.
Но популярността на Байдън претърпя ранен удар с хаотичното изтегляне на САЩ от Афганистан през 2021 г. - и никога не се възстанови. В последното проучване на Си Ен Ен рейтингът му на одобрение е едва 36%. Неговите пандемични стимули предизвикаха рязко покачване на инфлацията, което е част от причините американците да накажат Харис на изборите. Неговата разхлабена политика по границите доведе до рекорден брой пресичания на границата от нелегални имигранти, върху които Тръмп се нахвърли. Макар да претендира за късен тласък на наследството си със сделката за прекратяване на огъня в Газа, той разгневи мнозина с непоколебимата си подкрепа за войната на Израел срещу Хамас въпреки нарастващия брой жертви.
Въпреки всичко това Байдън вярваше, че е единственият човек, който може да победи Тръмп отново. Обичайки народните приказки за възпитанието си като дете със заекване от ирландски католически произход в Пенсилвания, той често цитираше мантрата на баща си:
„Когато те повалят, се изправяш.“
През 1972 г., само няколко дни след избирането му за сенатор на 29-годишна възраст, той преживява трагедията на автомобилна катастрофа, в която загиват съпругата му и малката му дъщеричка, след което изгражда живота си наново с помощта на втората си съпруга, първата дама Джил Байдън. След това последваха смъртта на по-големия му син Бо от рак на мозъка през 2015 г. и проблемите с наркотиците и закона на по-малкия му син Хънтър, когото той противоречиво помилва.
Но с възрастта беше битката, която той не можеше да спечели. Тръмп нарече Байдън „Сънливия Джо“ и всяко препъване - на стълбите на Еър Форс 1, при слизане от велосипед - беше безмилостно възпроизвеждано в социалните мрежи. Нападките на републиканците - и съмненията на демократите - се увеличиха, след като Байдън не спази обещанието си да бъде мост към новото поколение и обяви през 2023 г., че ще се стреми към преизбиране.
Белият дом настояваше, че няма никакъв проблем, и все повече предпазваше Байдън от неписани публични изяви - докато не стана твърде късно. В последните дни от мандата си Байдън осигури плавния преход, който Тръмп му отказа. Той покани Тръмп в Белия дом и двамата съперници започнаха безпрецедентно сътрудничество по сделката за Газа.
И все пак той имаше и прощален удар за Тръмп, като в прощалната си реч предупреди за опасната „олигархия, която се оформя в Америка“. И ако 50-годишната политическа кариера на Байдън завърши с разочарование, той видя и светла страна.
„Само в Америка вярваме, че всичко е възможно, като например дете със заекване от скромно начало... да седне зад това бюро в Овалния кабинет като президент“, каза той, „Това е магията на Америка.“