Руският Владимир Путин, изглежда, ще остане на власт поне до 2030 г., индийският премиер Нарендра Моди пък със сигурност ще удължи управлението си до 2029 г., а Доналд Тръмп може да се върне в Белия дом въпреки обвиненията в подкопаване на демокрацията в САЩ. За тези, които се притесняват, че авторитарните управляващи са твърдо във възход над по-либералните демократи, вероятно ще има много поводи за безпокойство през 2024 г., пише в коментар Reuters.
Като цяло управлението на повече от една четвърт от населението на света ще бъде заложено на карта на следващите избори година, включително Тайван следващия месец, Русия през март, Индия до май и Съединените щати през ноември.
Великобритания също има вероятност да избере нов парламент до края на 2024 г., въпреки че това гласуване може да се проточи до януари 2025 г. Но никой вот по света не може да окаже по-голямо влияние върху дебата за бъдещето на демокрацията от президентските избори в САЩ, пише изданието.
Защо има значение
Тръмп, който никога не призна поражението си на изборите в САЩ през 2020 г. и невярно твърдеше, че гласуването е фалшифицирано, обеща възмездие за опонентите си, ако се върне на власт, включително срещу Министерството на правосъдието, федералната бюрокрация и президента Джо Байдън.
Това разпали опасенията, че политическите вражди в Съединените щати могат да нажежат до бяло и да предизвикат граждански вълнения. Тръмп има лека преднина в социологическите проучвания, въпреки че са повдигнати множество наказателни обвинения срещу него.
Тайван провежда президентски и парламентарни избори на 13 януари и резултатът може да оформи начина, по който китайският президент Си Дзинпин преследва целта си да поеме контрола върху това, което Пекин смята за „свещена“ китайска територия.
Китай ненавижда водещия кандидат за президент Лай Чинг-те от Демократическата прогресивна партия, смятайки го за сепаратист, твърди Reuters.
Според американски военни офицери Си е наредил на китайските войски да бъдат готови да нахлуят в Тайван до 2027 г.
В Русия преизбирането на Путин за президент изглежда гарантирано след години на репресии срещу политическата опозиция. Това означава, че войната срещу Украйна също, изглежда, ще продължи, поставяйки на изпитание търпението на основния съюзник на Киев, Съединените щати. Тръмп продължава да критикува високото ниво на военна подкрепа на САЩ за Украйна.
В Индия Моди, друг самозван силен човек, пътува към преизбиране като министър-председател, след като е подхранвал безкомпромисен лидерски стил, който се харесва на много избиратели и чуждестранни инвеститори, но дразни правозащитните групи. Ако хиндуистката националистическа партия на Моди спечели, се очаква икономиката, а не правата на хората да останат основният му фокус.
Какво означава това за 2024 г.?
В дебата за това дали либералната демокрация губи от авторитаризма и автокрацията Африка също има глас. Превратите в Нигер и Габон тази година удължиха отстъплението на демокрацията в Западна и Централна Африка, където имаше осем преврата от 2020 г. насам.
Но по на юг се очертава голямо и оживено политическо състезание за 2024 г.
След три десетилетия помрачено управление поради подкупи и икономически упадък Африканският национален конгрес на Южна Африка рискува да загуби парламентарното си мнозинство за първи път, откакто Нелсън Мандела го поведе на власт през 1994 г. в края на апартейда.
Ако е така, ANC може да се нуждае от коалиционен партньор, за да остане на власт – вероятно или Демократическия алианс, популярен сред белите гласоподаватели, или Борците за икономическа свобода, марксистка партия, предпочитана от бедните чернокожи избиратели. Така или иначе, южноафриканската демокрация ще е обърнала ъгъла. Изборите трябва да се проведат някъде между май и август.
Като цяло, ще направи ли демокрацията крачка назад през 2024 г.?
Базираното в САЩ продемократично лоби Freedom House, което използва политическите права и гражданските свободи като мярка за демокрация, твърди, че е в упадък от 17 години. Но в последния си доклад той предполага, че демокрацията се завръща. Тридесет и четири държави постигнаха подобрения през 2022 г., а броят на страните със спад – 35, беше най-малкият регистриран от началото на негативния модел, се казва в доклада от март.