Уорлик като киноактьор в “Стъклен дом”
Посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик може да си тръгне от София, преди да изтече 3-годишният му мандат - новината оповести най-напред миналия четвъртък bTV, като цитира отлично информирани източници от българското Външно министерство. Оттогава буквално до днес това е тема номер 1 за медиите в България, които по принцип не се занимават с мандатите на чуждите посланици. Но това правило винаги си е имало своите изключения. В различните години средствата за масова информация редовно са си намирали по един кумир сред дипломатите в София, който да им допълва риалити-програмите, светските новини, а и изобщо програмата в моментите, когато въображението не стига за повече. И никак не е било задължително той да е американец. Дълго време такъв бе шведският посланик Стен Аск, който не пропусна нито едно шоу, през което да не мине като гост, за да изкаже някои и други съображения. В началото на новия век любимата медийна звезда в България бе испанският посланик Хосе Кодерк. От "Шоуто на Слави" до най-обикновените макиажни програми в кабеларките той бе вечният гост на диванчето. Когато му приключи мандатът, Кодерк зарадва продуцентите за последно - ожени се за българката Ралица. Но не след дълго я остави вдовица, тъй като почина по време на мисия в Бразилия. Подобна звезда преди него бе един британски посланик, а в по-нови времена - френският Етиен дьо Понсен. Впрочем след Дьо Понсен мястото на вечното медийно присъствие зае точно Джеймс Уорлик. С него на българските телевизии особено много им се получи, защото за разлика от повечето предишни медийни чуждоземни любимци,
Уорлик владее български на прилично ниво
и знае кой какво му говори, без да е нужно непременно да му превеждат. Уорлик имаше всички шансове да обходи още купища шоупрограми и телевизионни студиа, ако не дойде неприятната и за самия него новина, че мандатът му се прекратява предсрочно. Той трябваше да оглавява мисията в София до началото на следващата година, а според правилата на американската дипломация имаше правото да поиска и допълнително 6-месечно удължаване на престоя си като посланик. Очевидно няма как да се възползва от тези възможности, защото България вече е получила искане за агреман с името на нов посланик в София, обяви bTV. Вероятно става въпрос за жена, бивш дипломат в Албания, която сега е служител на Държавния департамент.
По неофициална информация това е Марси Райс, която в момента е помощник-секретар за ядрена и стратегическа политика. Тя е посланик в Тирана в периода 2004-2007 г. и напуска през 2007 г., за да стане съветник в Ирак. Има 31 години стаж като дипломат. Любопитна подробност е, че заедно с Уорлик Балканите напуска и съпругата му Мери, която е посланик на САЩ в Сърбия.
Официално потвърждение за предсрочната смяна от Държавния департамент все още няма, но за това, че е възможна, вече намекна и самият Уорлик: "Моето лично желание е да остана в България възможно най-дълго, но това е решение, което зависи от моя президент. Все още няма решение колко още ще продължи моето пребиваване тук", каза той пред българската преса. Той все пак отрече, че вече е получил конкретна дата за приключване на мисията си. "Няма никаква ясна дата за това кога точно ще приключи моят мандат. Както на всеки посланик, и на моя мандат ще дойде краят и ще дойде нов посланик, който ще ме замени", обясни той. По думите му има специална процедура, която определя кой ще бъде нов посланик.
Според "Монитор", който цитира служители на МВнР от отдела, занимаващ се със САЩ,
Уорлик е подразнил особено много държавния секретар Хилари Клинтън
с провалената сделка на "Шеврон" за проучвания на шистов газ в България. Г-жа Клинтън била недоволна и от непремерените му медийни изяви, твърди вестникът. Хилари Клинтън задействала процедурата по избор на нов посланик веднага след кратката си визита в София, при която останал неприятно изненадана от решението на българските власти да наложат мораториум върху проучванията и добива на шистов газ. Въпреки че прекратяването на строежа на АЕЦ "Белене" бе част от стратегията на Уорлик, която всички в България признават за успешна, засягането на интересите на такъв гигант като "Шеврон" в случая е тежало повече, коментира "Монитор", вестник, който е особено близък до правителството на Бойко Борисов.
Евентуалният нов посланик Марси Райс е специалист точно по ядрена енергетика. Райс работи и като зам.-преговарящ с Русия по програмата СТАРТ - постепенно намаляване на стратегическите носители на ядрено оръжие, които бяха възобновени от Барак Обама преди 3 години. Източници от Външното министерство коментират още, че този избор на държавния секретар за нов US посланик се дължи точно на дебатите за шистовия газ и спирането на проекта АЕЦ „Белене".
Джеймс Уорлик style: "Алексей Петров е опасен човек... Решението на съда (да го пусне от ареста - б.р.) е доста изненадващо" "Българският народ трябва да се гордее с операция "Октопод" (в която бе арестуван същият Алексей Петров - б.р.) "България не е полицейска държава" "При решаването на проблемите относно организираната престъпност и корупцията, разбира се, ще се правят грешки, проблемите се случват" (Уорлик обяснява наместо вътрешния министър Цветанов защо в Кърджали полицията е пребила непълнолетно момче по време на акция срещу организираната престъпност - б.р.) "АЕЦ "Белене" не изглежда добър проект" "Ако бях българин, бих искал да знам дали има шистов газ" |