Той беше един от последните, които и съюзници, и противници на Доналд Тръмп наричаха “възрастните в стаята”, когато трябва да се вземе важно решение – бившият държавен секретар Рекс Тилерсън, шефът на кабинета на президента Джон Кели и министърът на отбраната Джеймс Матис. И тримата си тръгват след непреодолими различия с държавния глава. В писмо до Доналд Тръмп, в което обявява оставката си, ген. Матис посочва, че напуска правителството заради разногласия с президента. "Тъй като сте в правото си да имате министър на отбраната, чиито възгледи са по-близки до вашите, смятам за правилно да се оттегля", пише бившият генерал от морската пехота ден след като Тръмп обяви предстоящо изтегляне на американските военни от Сирия – нещо, за което Матис беше категорично против. В четвъртък вечерта стана ясно, че Тръмп е наредил от Афганистан да бъдат изтеглени около 7,000 американски военнослужещи – половината от контингента там. Срокът ми на тази длъжност приключва на 28 февруари 2019 г., което ще даде достатъчно време за издигане на нов кандидат за нея и за утвърждаването му, посочва в писмото Матис. Смятам, че трябва да подхождаме твърдо и недвусмислено към онези страни, чиито стратегически интереси се пресичат все по-напрегнато с нашите, каза Матис, сочейки Китай и Русия. Разбиранията ми, че към съюзниците трябва да се отнасяме с уважение, като наред с това сме проницателни както по отношение на злонамерените сили, така и на стратегическите съперници, са оформени в резултат на 40-годишния ми опит в тази област, отбелязва Матис. Трябва да направим всичко възможно да развиваме международен ред, който благоприятства максимално нашата сигурност, благосъстояние и ценности, а за да постигнем това, разчитаме на солидарността в нашите съюзи, изтъква той. Пентагонът е в процес на бързо изтегляне на американските военни от Сирия – по нареждане на Доналд Тръмп.

Ходът е също победа за интересите на Русия и Турция

в региона. В страната в момента има около 2,000 американски военни. Тръмп заяви, че САЩ са постигнали целта си в Сирия, а именно победа над групировката "Ислямска държава". "Победихме групировката "Ислямска държава" в Сирия, единствената причина според мен, заради която ние бяхме там по време на президентството на Тръмп", написа той в туитър. Говорителката на Белия дом Сара Сандърс поясни, че връщането у дома на американските военни бележи нова фаза в кампанията срещу терористичната организация "Ислямска държава". "Победите над ИД в Сирия не означават край на глобалната антиджихадистка коалиция или на нейната кампания. Ние започнахме да връщаме американските военни у дома, тъй като преминаваме към нова фаза в тази кампания", каза Сара Сандърс. Тя твърди, че преди пет години ИД е била "мощна и опасна сила в Близкия изток", но сега САЩ са сложили край на халифата, обявен от групировката в териториите, които владееше.

В. "Уолстрийт джърнъл" пише, че решението за изтеглянето е било взето лично от американския президент след разговор с турския му колега Реджеп Тайип Ердоган. Турция смята за терористична организация Сирийските демократични сили – кюрдско-арабска коалиция, която е съюзник на САЩ в борбата им в Сирия срещу "Ислямска държава". Руското външно министерство заяви, че присъствието на американските сили в Сирия се превръща в опасна пречка за постигането на мирно уреждане на конфликта. През миналата седмица представители на американските власти оспориха твърдението, че "Ислямска държава" е разгромена, и намекнаха, че САЩ трябва да запазят военното си присъствие в Сирия. В четвъртък се разбра, че Тръмп е решил да изтегли значителна част от американските войски в Афганистан. Според решението

изтеглят се 7000 от общо 14-те хиляди американски военнослужещи в Афганистан

съобщават в. "Уолстрийт джърнъл" и "Ню Йорк таймс". Тези войници служат едновременно в мисията на НАТО в подкрепа на афганистанските сили и в отделни операции за борба с тероризма. Според източника на АФП президентът Тръмп е взел това решение във вторник, когато обяви пред Пентагона намерението си да изтегли американските сили от Сирия. Решенията на Тръмп за Сирия и Афганистан може да имат сериозни геополитически последици в засегнатите райони. Решението за изтегляне на значителен брой американски войници от Афганистан е взето в момент, когато Вашингтон насърчава постигането на мирно споразумение с талибаните. Съединените щати воюват в Афганистан от 17 години и все още разполагат там с 15 000 войници, които помагат на правителствените сили в борбата срещу талибаните. Кори Шаки, заместник генерален директор на Международния институт за стратегически изследвания, написа в уебсайта Atlantic.com, че решението за Сирия най-вероятно ще разтревожи всички съюзници, които разчитат на американските гаранции в сферата на сигурността. Сенаторът демократ от Роуд Айлънд Джак Рийд разкритикува решението, което според него е предателство спрямо сирийските кюрди. "Сега президентът изглежда склонен да предаде доверието им и да ги изостави на опасността от един потенциално кървав конфликт с Турция. Това решение също така значително увеличава рисковете в сферата на сигурността за ключовите ни партньори в региона на Израел, Ирак и Йордания", изтъкна Рийд. Тръмп настояваше за изтегляне от Сирия още като кандидат за президент през 2016 г. и на няколко пъти повтори тази си позиция, след като встъпи в длъжност. Въпреки това решението изглежда изненада мнозина в правителството. Служители на Пентагона не са съобщили никакви детайли за времето и темпото на изтеглянето. Сенаторът републиканец от Южна Каролина Линдзи Греъм, който обикновено подкрепя Тръмп, заяви, че е "потресен" от решението и го нарече "потенциална катастрофа". Според Греъм "от това най-много ще спечелят "Ислямска държава" и Иран". Сенаторът републиканец от Флорида Марко Рубио каза, че изтеглянето ще бъде "голяма грешка с по-широки последици" отвъд борбата срещу "Ислямска държава". Рубио нарече решението "още един пример, че Съединените щати не са надежден партньор".