Скандалът между САЩ и Дания продължава да се разраства, след като датската министър-председателка Мете Фредериксен заяви, че идеята на Тръмп да купи Гренландия е абсурдна. Това принуди Тръмп да отмени планираната си за следващия месец визита в Дания. Американският президент потвърди в неделя пред журналисти, че наскоро наистина е обмислял възможността да купи Гренландия, а икономическият съветник на Белия дом Лари Къдлоу заяви, че Гренландия има стратегическо местоположение и е богата на ценни ресурси. Президентът на САЩ изтъкна, че думите на Фредериксен не са били приятни и че тя е можела просто да каже "не". Според информация
Белият дом е бил готов да дава по 600 млн. долара
годишна субсидия на Дания, но също така е обсъждана и възможността да се даде и еднократна по-висока сума, с която да се гарантира придобиването на Гренландия.
Защо обаче Гренландия е толкова важна?
Идеята Гренландия да бъде закупена от Америка не е нова: още през 1946 година президентът Хари Труман прави точно такъв опит, като предлага 100 млн. долара в злато. Една от причините САЩ да желаят Гренландия са нейните природни ресурси, пише CNBC. Другата e нарастващото геополитическо значение на острова. Заради климатичните промени и топенето на ледовете природните богатства ще бъдат по-леснодостъпни, а в най-скоро време ще бъдат открити нови транспортни коридори, които драстично ще намалят времето за пътуване в морската търговия. Не бива да се забравя, че зад Гренландия е разположена Арктика – един от малкото все още неусвоени от човека региони в света. Днес Гренландия се обитава от 58 000 жители. Това е най-големият остров в света, като от 1979 г. Дания предоставя известна автономия, а от 2009 г. гренландците са признати като отделна нация съгласно международното право. Островът е богат на природни богатства, сред които въглища, цинк, мед, желязна руда и редица редки минерали. Въпреки проведената експедиция, чиято цел беше да изчисли ресурсите на нацията, истинското им количество не е известно. Китай също прояви интерес към Гренландия преди година, като бе изявено желанието да се създаде т. нар. Полярен път на коприната. От най-многолюдната държава в света дори предложиха изграждането на три летища, но по-късно се отказаха от идеята, след като тя предизвика безпокойство у Дания.
Островът е стратегически важен
за много държави, ето защо евентуална инвестиция там би означавала по-голямо влияние за страната, която е направила вложението, казва Майкъл Шфрада, директор на Полярния институт към Wilson Center. „Една малка инвестиция там може да означава голямо влияние в световен мащаб“, допълва той. На Гренландия е разположена американска военна база, която е открита през 1943 г. Дали сделката за Гренландия е възможна? Тя не бе изключена дори от членовете на кралското семейство на Дания, според които жителите на Гренландия ще трябва да решат собствената си съдба. Аляска, Луизиана и Вирджинските острови са станали американско притежание именно срещу заплащане. Така че закупуването на Гренладия не би било прецедент.