Клонът на „Ислямска държава“ – „Хорасан“ (ИД-К), базиран в Афганистан, пое отговорност за нападението срещу концертната зала Crocus City Hall в предградията на Москва миналата седмица, при което бяха убити 139 души.
Групировката, която се стреми да създаде ислямски халифат, обхващащ няколко страни от Централна Азия и Близкия изток, заяви, че атаката й е част от „бушуващата война между „Ислямска държава“ и страни, борещи се с исляма“.
Кадри от камера, прикрепена към тялото на един от нападателите, които терористичната организация разпространи, показват десетки тела и бягащи цивилни, рухващи на пода, докато биват разстрелвани от терористите. След като никой не остава във фоайето, въоръжените мъже нахлуха в концертната зала и започнаха да стрелят напосоки по тълпата, предизвиквайки блъсканица, докато отчаяната публика бягаше към изходите.
След това терористите взривиха малки експлозиви, които подпалиха мястото и то по-късно се превърна в огнен ад, който погълна голяма част от сградата и причини срутването на покрива.
Четиримата нападатели бързо бяха идентифицирани и задържани. Мъжете, посочени като Далерджон Мирзоев, Шамсидин Фаридуни, Саидакрами Муродали Рачабализода и Мухамадсобир Файзов, всички от таджикски произход, са изправени пред доживотен затвор – въпреки че някои руски официални лица призоваха за премахване на мораториума върху смъртното наказание, за да издават още по-сурови присъди.
По време на задържането им се смята, че са били подложени на брутално отношение от страна на руските сили за сигурност. На видеокадри се вижда как Рачабализода е държан от охранителен екип, който изглежда реже част от ухото му и след това го принуждава да го изяде.
Русия е на прицела на ИД от няколко години, тъй като повече от десетилетие
организацията не е простила на президента Владимир Путин,
че подкрепи сирийския диктатор Башар Асад, който положи съгласувани усилия да изгони терористичната група от региона.
Пропагандистите на ИД от години твърдят, че Москва е част от широка християнска коалиция, която е ангажирана в хилядолетна битка срещу исляма.
Русия също развива отношенията си с талибаните, които в момента контролират Афганистан, а самите те отдавна са в открит конфликт с ИД в страната.
В резултат на това ултранасилственият клон на ИД, за който се смята, че е извършил атаката, се е съсредоточил върху набирането на бойци от Централна Азия, повечето от които говорят руски език.
ИД-K, известна с изключителната си бруталност, през последните 18 месеца е провела голяма акция за вербуване, която е насочена към опитни членове на съществуващи терористични клетки, се казва в доклад, представен на Съвета за сигурност на ООН през януари. Много нововербувани са руски граждани, което означава, че могат лесно да отидат в градове в Русия, създавайки нови възможности за атаки срещу страната.
ИД-K е атакувала Русия и в миналото, като пое отговорност за смъртоносния самоубийствен атентат през 2022 г. в руското посолство в Кабул, столицата на Афганистан, при който загинаха двама служители на посолството и четирима други.
По-рано този месец руските служби ФСБ съобщиха, че са осуетили атака на групировката срещу синагога в Москва, съобщи държавната информационна агенция ТАСС.
„ИД-K е фиксирана върху Русия през последните две години, като често критикува Путин в своята пропаганда“, каза пред „Ройтерс“ Колин Кларк от Soufan Center, базирана в Ню Йорк изследователска група. Майкъл Кугелман от базирания във Вашингтон Wilson Center пък заяви, че ИД-K „вижда Русия като съучастник в дейности, които редовно потискат мюсюлманите“. Той добави, че групата също така включва редица бойци от Централна Азия със собствени оплаквания срещу Москва.
Кои са най-значимите ислямистки атаки срещу Русия?
Атентатът в метрото в Санкт Петербург, 2017 г.
На 3 април 2017 г. атентаторът самоубиец Акбаржон Джалилов се качи на метрото в Санкт Петербург, застана в средата на натъпкан вагон и взриви бомба. По официални данни броят на загиналите е 16, включително атентаторът, но повече от 100 души са получили сериозни наранявания. Броят на загиналите можеше да бъде значително по-голям, ако властите не бяха открили и обезвредили успешно втора бомба, която нападателят беше оставил на друга метростанция.
В дните след атаката властите разкриха самоличността на атентатора, 22-годишен руски гражданин от киргизстански и узбекистански произход, въпреки че не успяха да определят мотивацията му. Седмици по-късно, клон на „Ал Кайда“, базиран в региона на Северен Кавказ в Русия, обяви, че Джалилов е действал от негово име.
Атентатът срещу самолет на Metrojet, 2015 г.
Смята се, че свалянето на полет 9268 на Metrojet, пътнически самолет Airbus A321, управляван от вече несъществуващата руска авиокомпания, е една от най-лошите терористични атаки, насочвани някога срещу руски граждани.
Полетът излетя от международното летище „Шарм ел Шейх“ в Египет за летище „Пулково“ в Санкт Петербург на 31 октомври 2015 г. Но само 23 минути по-късно на борда избухна силна експлозия, когато машината се намираше на височина от около 10,000 метра. Взривът разкъса фюзелажа и разпръсна отломките върху огромна пустинна площ на Синайския полуостров в Египет.
Експлозията уби всички 224 пътници и екипажа, 219 от които бяха руснаци с четирима украинци и един беларусин също на борда.
Клонът на Ислямска държава в Синай бързо пое отговорността, като предостави на руските следователи изображения на това, което според тях е било взривното устройство. Руските следователи по-късно заявиха, че са „сигурни“, че експлозията е резултат от терористична атака, като добавиха, че смятат, че взривно устройство е било скрито в товарното отделение на самолета и е било взривено дистанционно малко след излитането.
Атентати във Волгоград, 2013 г.
През декември 2013 г. руският град Волгоград пострада от два смъртоносни самоубийствени атентата. Общо 34 души загинаха, а десетки други получиха тежки наранявания.
Първата бомба избухна на 29 декември, когато атентатор самоубиец се самовзриви на входа на жп гара Волгоград-1, като се насочи към хора, пътуващи за Нова година. Осемнадесет души бяха убити и десетки бяха ранени.
Само ден по-късно втори атентатор самоубиец детонира експлозивното си устройство в претъпкан тролейбус по време на сутрешния час пик. Експлозията отне живота на 16 души. Отговорността за атентатите във Волгоград беше поета от „Емирство Кавказ“, ислямистка въоръжена група, действаща в региона на Северен Кавказ в Русия, водена от самопровъзгласилия се за емир Доку Умаров.
Атентати в московското метро, 2010 г.
Две атентаторки самоубийци разтърсиха московското метро през 2010 г. която по онова време беше разглеждана като една от най-тежките ислямски терористични атаки в Русия. Така наречените „черни вдовици“ удариха московското метро по време на сутрешния час пик на 29 март. Първата жена детонира експлозивите си на перона точно преди пристигането на влака, изчаквайки гарата да се напълни с възможно най-много пътуващи. Малко след това втора атентаторка задейства устройството си в средата на вагон на влака. Броят на загиналите при двойните атентати достигна 40, като повече от 100 души получиха тежки наранявания.