Рекордно високи температури за януари, липса на снежна покривка и затварящи ски курорти. Така започна годината в цяла Европа. На практика на целия континент хората се наслаждаваха на топло време и излизаха на разходка по къс ръкав. Франция регистрира температури от почти 25°С в неделя, като отбеляза над 100 подобрени местни рекорда. В Швейцария и Полша градусите на места не паднаха под 19°C. Белгия регистрира най-горещия си декемврийски ден в събота в град Дипенбек при 17,5°C, надхвърляйки предишния национален рекорд от 17,2°C, регистриран в Брюксел през 1953 и 1989 г. Средните температури в Германия бяха над 15°C и още, и още... Но това
не радва туроператорите
и всички заети със зимната ски индустрия. Френската метеорологична служба Meteo France обяви, че в Южните и Северните Алпи на височина над 2200 м се наблюдават близки до нормалните снеговалежи. Но добра снежна покривка все още липсва, особено на по-малка височина в Северните Алпи и в Пиренеите.
Затова зимните курорти изпаднаха в невиждана криза. Почти половината ски писти бяха затворени - в Пиренеите 10 от 30-те курорта закриха ски зоните, а някои като Муртис, От-Гарон и Ла Пиер Сен Мартен спряха и лифтовете. Във френските Алпи положението е почти същото. В Горна Савоя валя дъжд, което принуди Семноз да затвори напълно врати по време на коледните празници. Същевременно Пра дьо Лиз Сьомон бе наводнен от проливни дъждове и също остана без ски трасета. Като цяло на територията на Франция от 27 декември насам функционират едва 1/4 от всички писти.
ще се проведат върху 100% изкуствен сняг
Австрия и Италия имат малко по-благоприятни условия, но и там е необходим повече сняг за ски - например в Инсбрук и Вал Гардена. В австрийските курорти около Залцбург (Заалбах-Хинтерглем, Цел ам Зее и др.) сняг е валял за последно преди месец, а прочутият германски център Ленгрис е една пасторална гледка на тревисти полянки и скални зъбери около тях. Заради ситуацията сезонът е на ръба на сгромолясването заради голям отлив на туристи - хората просто искат да карат ски, защото добро хотелско обслужване могат да получат и на много други места. Но в ски центровете не могат да рискуват с отваряне на трасетата заради оголените участъци, което предизвиква риск за безопасността на гостите и евентуално изплащане на огромни застрахователни суми за инциденти и тежък срив на имиджа на курортите. Някои зимни центрове в Швейцария извадиха от складовете маунтинбайковете и предлагат отново трасетата си за колоездене.
Климатичните промени предизвикват зимните аномалии
Според метеоролозите от „US Stormwatch“ интензивността и мащабът на тази топла вълна, обхванала почти цяла Европа, са безпрецедентни и досега не е регистрирана подобна аномалия от такъв мащаб. Изменението на климата оказва значително въздействие върху зимните метеорологични модели в Европа и на Балканите. В някои райони зимното време става по-екстремно, с по-дълги и по-интензивни студени периоди и по-чести зимни бури. В други пък зимата става по-мека, с по-малко студени дни и по-малко сняг. Тази промяна в метеорологичните модели може да има различни последици, включително смущения в транспорта, селското стопанство и туризма. Съществуват и опасения относно въздействието на изменението на климата върху природната среда. В някои райони липсата на сняг и ниските температури през зимните месеци се отразяват на оцеляването на растенията и животните, които са адаптирани към тези условия. Например някои видове птици, които разчитат на снежната покривка, за да намират храна, може да се затруднят да оцелеят в райони, където има по-малко сняг.