Косопадът през есента е истински проблем, който засяга както мъжете, така и жените, свързан с нормалния цикъл на обновяване на косата. Скритата причина за косопада през есента всъщност е доста любопитна и представлява древна генетична памет. Всъщност сезонният косопад не е нищо повече от типичното за бозайниците линеене на козината. Косопадът през есента обикновено се случва между септември и ноември, когато някои хормонални процеси водят до увеличаването му. 

Промените в светлината и температурата влияят на нормалния косопад през есента, което има пряк ефект върху секрецията на мелатонин и пролактин, хормони, които стимулират фоликулите и следователно влияят на фазите на растеж и косопад.

За да се грижите по-добре за косата си, трябва да определите здравословното й състояние: 

отслабената или увредена коса всъщност изглежда изсветлена, жилава и склонна да се накъсва. Когато се сблъскате със сезонен косопад, няма място за притеснение –

до 100 косъма могат да бъдат загубени на ден

но ако загубата е локализирана, това може да е алопеция и е препоръчително да се консултирате със специалист.

Пълното спиране на косопада през есента е почти невъзможно, но все пак има съвети, които ще ви помогнат да го ограничите и стимулирате нейния нов растеж. Първото нещо, което трябва да направите, е да поддържате здравословен начин на живот, както по отношение на храненето, така и по отношение на спорта (идеален за подобряване на кръвообращението на скалпа).

Що се отнася до косопада през есента, естествените лекове са маски на базата на мащерка, лавандула, лайка и коприва, отлични за стимулиране на фоликулите и стимулиране на растежа на косата. Освен това джинджифилът, кокосовото масло, алое вера и лененото семе също са ценни против косопад.

Най-добрата укрепваща маска

срещу косопад през есента? Изглежда, че е тази с майонеза, богата на яйца, оцет и зехтин, които помагат за укрепване на косата и ограничават нейното падане.

Първата стъпка за забавяне на косопада през есента е да избягвате необходимостта да миете косата си твърде често, за да не я отслабите допълнително, което в крайна сметка да влоши сезонния косопад.

Във всеки случай почистването трябва да бъде поверено на шампоани против косопад с активни вещества обогатени с цинк, женшен или гуарана, които могат да действат върху космените фоликули, отговорни за косопада. Друг съвет, ако винаги се чудите защо косата ви пада обилно през есента, е да опитате различно почистване на скалпа, например с обратно измиване с шампоан.

Не забравяйте обаче, че по време на есенния косопад е добре да миете косата веднъж с шампоан, за да не отделяте излишно количество себум.


Противно на това, което може да се мисли, тогава, по време на периоди на интензивен есенен косопад, балсамът в края на рутинното измиване на косата е важен, но е добре да не злоупотребявате с него и най-вече да продължите с добро изплакване, защото остатъците биха могли да утежнят косата, като увеличат есенния косопад.

Не е за подценяване и  фазата на разресване,

която трябва да е много деликатна, за да не нарани косъма. Възлите трябва внимателно да се разплитат, за да се предотврати загубата на коса и да не се къса  в опит да се разплетат.

За да се противодейства на косопада през есента, от съществено значение е да се избягва (или намалява) всякакъв вид стрес върху косата, включително този, причинен от топлината на сешоара. Следователно, за да я изсушите, ще трябва да се задоволите с попиването й с кърпа, особено ако косопадът е обилен.

Друга малка предпазна мярка, за да избегнете увреждане на косата, е да избягвате преси и прекалено стегнати прически, включващи твърди стегнати ластици. Поне през есента или докато косопадът отмине, ще трябва да оцените естествената текстура на косата си!


Естествено, ако косопадът през есента е много голям, би било добре да се откажете от боядисването и изрусяването за известно време и да помислите за подстригване на дължините, ако са много увредени от слънцето и солта.