Бостън
В най-българския град в чужбина - Чикаго - може да няма вече демонстрации, но протестите не утихват на други места. Сблъсъците през миналата седмица между протестиращи в България и полиция провокираха още повече емигранти да излязат на улицата. Общо 33 града по целия свят се включиха в #ДАНСwithme Global.
Българите в столицата Вашингтон отново се събраха. Този път пред Белия дом. През уикенда имаше включване и от Нова Зеландия. В САЩ освен на редовните места като Сан Франциско и Ню Йорк за първи път българи се събраха в Бостън, Сиатъл и Нантъкет, където на бригада всяко лято отиват стотици български студенти. "Не знам защо Бостън се включва чак сега, каза организаторът на #ДАНСwithme Boston Петър Лаков. - Може би защото никой до момента не се беше захванал да направи едно такова събитие." Петър добави, че не е имало конкретен момент, който го е накарал да организира протеста. "Преди месец бях в България за няколко дни и там видях как хората са отчаяни. И то не от немотия или глад, а просто са отчаяни от безотговорността на политиците." Със знамена, свирки и плакати, около 50 души дойдоха на площата Boston Common, за да дадат кураж н десетките хиляди българи по улиците на София. "Смятаме да име протести веднъж седмично в неделя, докато в България ситуацията не се промени", добави Петър.
В Сан Франциско дошлите за седма поредна седмица на протест се обърнаха директно към премиера Пламен Орешарски. "Вие, г-н Орешарски, застанахте на този пост с мандата на БСП, ДПС и Атака. Още с първите си стъпки като премиер Вие избрахте пътят на чуждите интереси, с което пропиляхте шанса си да промените България." Петър Копралев прочете 5-минутното съобщение, в което преразказа събитията досега и обвини Орешарски в лицемерие. "Вие отказвате да чуете този народ, който продължава да е Ваш коректив. Това показва двоен стандарт и неадекватност на управляващите."
Около 25 души във Вашингтон отидоха пред Белия дом за символичен протест в знак на солидарност. Българите в американската столица се събират за пета поредна седмица. "Ние нямаме разрешително за протест, нямаме и такава цел", заяви Росен Цанов, който организира демонстрациите там. „Нито агитираме, нито искаме нещо конкретно от американската администрация. Просто се събираме в знак на солидарност със София. Затова е и много по-кратко и много по-опростено." Росен бе категоричен, че протестите продължават. Следващият във Вашингтон е на 4 август отново пред Белия дом.
Демонстрациите продължават по целия свят, където има българи. В някои градове още не е ясно къде точно ще има протести, защото се чакат разрешителни от полицията, но шествията ще продължат.
Имигрантите в Чикаго, изглежда, са се отказали да протестират. Демонстрации имаше пред българската църква "Св. София" само две недели една след друга. Тогава дойдоха едва около 20 души. Организаторът Станимир Динев каза, че просто не могат да съберат хора. Според Петър Атанасов, който участваше активно, това е заради големите разстояния. "Обществото тук е голямо, но твърде разпръснато. Не е единно. Хората са разделени на малки групички, които комуникират помежду си. И резултатът беше - на протестите бяхме няколко приятелски кръга." Според Петър има още една причина за това в най-българския град в чужбина да няма протести в солидарност с това, което се случва в България - липсва средна класа. "Това е двигателят на обществото. Това са хората, които правят промените. Ние тази средна класа я нямаме. Имаме богати хора, които не живеят близо до църквата и няма да се вдигнат да дойдат. Те вече са много далеч от това нещо", добави Петър.