Бирата е най-старата алкохолна напитка, която човекът познава. Много са проучванията, които показват, че в разумни граници тя има не малко положителни качества. На всекиго е познато и онова нейно действие, което се изразява в повишаването на настроението на консумиращия. Свикнали сме да свързваме това свойство на древната напитка със съдържащия се в нея етанол. Етанолът обаче същевременно поставя бирата в категорията на продуктите, с употребата на които следва да сме много предпазливи. Така или иначе бирата е желан сътрапезник на хората по целия свят.
Проучванията върху състава, свойствата и биологичните ефекти на бирата не са спирали до ден днешен. Резултатите от едно най-ново изследване в това отношение се отнасят към способността на тази напитка да повишава настроението и да развеселява консуматора. Очевидно тази способност на бирата трябва да се свърже с наличието на етанол в нея, така както е случаят с останалите алкохолни напитки, например във виното. Изненадващо обаче се оказало, че в бирата се съдържа вещество, което повишава усещането за удовлетвореност и удоволствие. Това вещество беше идентифицирано като хорденин, 1М,М-диметилтирамин (другите му наименования са анхалонин и пейокактин). До това заключение стигат Томас Зомер u съавтори, които установяват, че хорденинът, както и някои негови аналози могат да се свързват с допаминовия рецептор D2. За да стигнат до това заключение, в своя труд те изследват с помощта на специална компютърна програма над 13 хиляди молекули, които биха могли да се свържат с този допаминов рецептор.
Както е известно, допаминът (3-хидрокситриптамин, или още интропин) е хормон от групата на катехоламините, който предизвиква усещането за удоволствие. Като невротрансмитер допаминът играе важна роля при протичането на редица психични процеси (напр. мотивация), както и някои заболявания (напр. депресия и шизофрения). Томас Зомер и неговите колеги установяват, че „хорденинът има същата ефективност на свързване с рецептора, както и допаминът. Те приемат за възможно количеството хорденин в бирата да е достатъчно, за да предизвика усещането за удоволствие и твърдят: „Основавайки се на наличието на ходрденин в бирата, смятаме, че това вещество би могло да допринесе за такова действие, което да доведе до повишаване на настроението."
Тепърва предстои многопосочна и задълбочена експериментална работа за доказване на предположението за ролята на хорденина за проява на ефектите на бирата, водещи до възникването на усещането за удоволствие и удовлетворение.