Половината от американските щати и почти две трети (73%) от окръзите в САЩ отчетат спад в естествения прираст (съотношението между новородените и починалите)на населението за периода 2020 - 2021 година, като основната причина за това е смъртността от коронавирус. Една година по-рано намаление в естествения прираст са отбелязали само 55% от окръзите. С изключение на Западна Вирджиния и Хаваи във всеки друг щат броят на окръзите с отрицателен естествен прираст е нараснал.
"По-малко раждания, застаряващо население и увеличено смъртност, усилена от пандемията от коронавирус, допринесоха за естественото намалявана на населението. Периодът 2020 - 2021 година е различен от всеки друг, защото тогава за първи път пандемията от COVID-19 за първи път засегна едновременно смъртността и раждаемостта" - писа в свое изявление Бюрото по преброяване на населението.
В абсолютни числа като цяло най-засегнати са окръзите с най-голямо население, с някои изключения. Прави впечатление третото място на окръг Кук в Илинойс, в който се намира голяма част от Чикаго и живеят много българи. Той е втори по население в САЩ, но в неприятната класация за отрицателен естествен прираст Кук е трети със загуба на 102 395 души. От 5 275 641 души през април 2020 година, населението през юли 2021 година е 5 173 146 души.
Първи в тази класация за същия период е окръг Лос Анджелис в Калифорния - намаляване с цели 184 465 души.
Следва окръг Ню Йорк, щат Ню Йорк, който е изгубил 117 375 души.
В три щата - Мейн, Ню Хемпшир и Роуд Айлънд - всички окръзи регистрираха отрицателен естествен прираст на населението.
В черната десетка по спад на населението освен окръг Кук в Илинойс и окръг Маями-Дейд във Флорида, който е 10-и, всички останали са окръзи от щатите Калифорния и Ню Йорк.
В списъка на метрополните зони с най-голям прираст на населението за периода 2020 - 2021 година в първата десетка отсъстват и трите най-големи града в САЩ - Ню Йорк, Лос Анджелис и Чикаго. Първите места там са окупирани от Далас - ръст от 97 270 души, Финикс - 78 220 и Хюстън - 69 094.
Гореописаните оценки на Бюрото за преброяване на населението отразяват мрачна тенденция, която е налице от години. През периода 2011 - 2020 година не е имало повече от 8 щата наведнъж, които да отбелязват отрицателен естествен прираст. Доклад на Бюрото отбеляза, че във всички щати раждаемостта намалява, а смъртността се покачва, но не толкова, че да предизвика отрицателен естествен прираст в национален мащаб.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.