От качеството на закуската зависи колко продуктивни ще бъдете през деня, така че пропускането на това хранене не е препоръчително, казва диетологът Ирина Писарева.

Според диетолога в началото на деня трябва да изпиете чаша топла вода и да измиете лицето си, а закуската трябва да се консумира 30 минути след събуждане. „Основната задача на закуската е да ви зареди с енергия. Енергията се осигурява от сложни въглехидрати, като овесени ядки или ръжен хляб. Най-усвоимият протеин е вареното яйце, затова е добре да започнете деня с него“, обяснява Писарева.

Яйцата са една от малкото храни, които трябва да бъдат класифицирани като „суперхрани“. Те са заредени с хранителни вещества, някои от които са рядкост в съвременната диета и са сред най-питателните храни на планетата. 

Едно голямо сварено яйце съдържа витамин А: 8% от дневната стойност, фолиева киселина: 6%, Пантотенова киселина (витамин B5): 14%, витамин B12: 23%, рибофлавин (витамин B2): 20%, фосфор: 7%, селен: 28% от DV. Яйцата също така съдържат витамин D, витамин Е, витамин B6, калций и цинк. Ето защо те могат да бъдат наречени

идеалната храна

Вярно е, че яйцата са с високо съдържание на холестерол. Всъщност едно яйце съдържа 186 мг. Въпреки това е важно да имате предвид, че холестеролът в диетата може да не окаже непременно влияние върху нивата на холестерола в кръвта или риска от сърдечни заболявания. Когато изяждате повече храна, съдържаща холестерол, черният ви дроб има способността да регулира нивата му, като произвежда по-малко, за да го изравни. 

Така яденето на яйца е чудесен начин за увеличаване на HDL („добрия“) холестерол. Хората, които имат по-високи нива на HDL обикновено имат по-нисък риск от сърдечни заболявания, инсулт и други здравословни проблеми. 

Яйцата от кокошки, които са били отглеждани на пасища и/или хранени с обогатени с омега-3 фуражи, обикновено са с много по-високо съдържание на омега-3 мастни киселини. Известно е, че те намаляват кръвните нива на триглицеридите, добре известен рисков фактор за сърдечни заболявания. Едно по-старо проучване показва, че яденето само на пет яйца, обогатени с омега-3 на седмица в продължение на три седмици, намалява триглицеридите с 16–18%. 


Те съдържат и лутеин и зеаксантин — антиоксиданти, които имат големи

ползи за здравето на очите

Проучванията показват, че консумацията на адекватни количества от тези хранителни вещества може значително да намали риска от катаракта и макулна дегенерация, две много често срещани очни заболявания. Яйцата също са и с високо съдържание на витамин А, чийто  дефицит е най-честата причина за слепота в света.


Белтъкът на яйцето пък е висококачествен протеин с всички незаменими аминокиселини в правилните съотношения. Той е необходим за изграждане на всякакви тъкани и молекули, които служат както за структурни, така и за функционални цели. Получаването на достатъчно протеини в диетата е много важно и проучванията показват, че препоръчваните в момента количества може да са твърде ниски. Яйцата са отличен източник на протеин, като едно голямо яйце съдържа шест грама от него. Освен това те съдържат и всички основни аминокиселини в правилните съотношения, така че тялото ви е добре подготвено да използва пълноценно протеина в тях. Яденето на достатъчно протеин може да

помогне за загуба на тегло,

увеличаване на мускулната маса, понижаване на кръвното налягане и оптимизиране на здравето на костите, за да назовем само няколко. 


Като бонус към всичко казано, яйцата засищат и са склонни да ви карат да ядете по-малко калории, което ви помага да отслабнете. Те имат висок резултат по скала, наречена индекс на ситост, която измерва способността на храните да предизвикват усещане за ситост и да намаляват по-късния прием на калории.