Във Виена днес започнаха преговорите за спасяване на международното споразумение за иранската ядрена програма. На този фон Съединените щати казаха, че ще дадат шанс на дипломацията, като няма да предприемат действия срещу Иран до края на консултациите.
Преговорите започнаха с оптимизъм, като САЩ бяха поканени да участват индиректно за първи път след встъпването в длъжност на президента Джо Байдън през януари, предаде Франс прес.
"Заседанието на смесената комисия бе плодотворно", каза Михаил Улянов - руският постоянен представител в международните организации, базирани във Виена. Той говори след близо двучасова среща в австрийската столица на страните по Съвместния всеобхватен план за действие, както е официалното наименование на сключеното през 2015 г. в града споразумение за иранската ядрена програма.
Сделката бе подкопана от предишния президент на САЩ Доналд Тръмп. През 2018 г. Тръмп извади страната си от споразумението и върна американските санкции срещу Иран. В отговор Техеран започна постепенно да спира да изпълнява своите задължения по споразумението.
Улянов призна днес, че сделката няма да бъде върната към живот веднага.
"Това ще отнеме време. Най-важното обаче. . . е, че практическата работа за постигането на тази цел започна", подчерта той.
Представители на Иран, от една страна, и на петте световни сили по споразумението - Китай, Русия, Великобритания, Франция и Германия, - преговарят при закрити врата в луксозен хотел във Виена. Американска делегация е настанена в близък хотел.
Сн: БТА, АР
Целта на непреките преговори между САЩ и Иран е двете страни да намерят допирни точки.
Две експертни групи ще се опитат да постигнат тази цел "в продължение на 15 дни, един месец, не се знае", каза европейски дипломат.
Сега САЩ настояват Иран първо да започне отново да спазва своите ангажименти по сделката, преди да се присъединят обратно към нея и да отменят санкциите. Техеран от своя страна иска първо да бъдат вдигнати наказателните мерки.
Съединените щати приветстваха началото на преговорите, предаде още Франс прес. Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс нарече първите дискусии "конструктивни".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.