Няколко полицаи дадоха показания в днешния първи ден от съдебния процес срещу фактическия бивш ръководител на мианмарското правителство Аун Сан Су Чжи. Това стана на фона на продължаващи размирици след военния преврат през февруари, довел на власт сегашното управление, предаде ДПА.
Су Чжи изглеждаше "не много добре" през първия ден от изслушването на показанията, но въпреки това изглеждаше заинтересована и следеше какво се случва в залата, заяви Кин Маун Зо, който оглавява защитата й.
Су Чжи беше свалена от власт с военен преврат през февруари и оттогава е под домашен арест. Тя никога не е заемала официално президентския или премиерския пост поради правила, целящи да я държат настрана от властта. Но въпреки това като лидер на най-голямата партия в Мианма тя на практика беше най-влиятелният човек в управлението на страната и един от най-уважаваните политически активисти в Мианма.
Седемдесет и пет годишната Су Чжи, която е Нобелов лауреат, е обвинена в около десетина престъпления. Наблюдатели смятат, че военните искат да я заглушат дългосрочно, което според тях личи от размера на наказанията, които я заплашват.
Тя е обвинена наред с другото и в нарушаване на правилата за външна търговия и на противоепидемичните мерки, а също и в разпалване на размирици и злоупотреба със земи. Съвсем наскоро тя беше обвинена и в корупция.
Фил Робъртсън, заместник-директор за Азия на "Хюман райтс уоч", определи обвиненията срещу Су Чжи като "фалшиви и политически мотивирани с намерението да се анулира нейната убедителна победа на изборите през ноември 2020 г. и да й се попречи някога повече да се кандидатира за избираема длъжност".
Мианма потъна в хаос и насилие след военен преврат в началото на февруари. Въоръжените сили жестоко репресираха всяко проявление на инакомислие.
В миналото Су Чжи прекара 15 години под домашен арест, преди последната политическа либерализация в Мианма да й донесе свободата и да позволи на нейната Национална лига за демокрация да се яви на избори и да ги спечели. Макар и след като взе властта, някои да поставиха под съмнение политическите й умения, според Робъртсън новите действия срещу нея отново я превръщат в "мъченица".
Според неправителствената Асоциация за подпомагане на политическите затворници най-малко 863 души са били убити, а над 6000 арестувани на фона на протестите след преврата с искане предишното управление да бъде възстановено.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.