САЩ обявиха в сряда, че ще предоставят танкове, за да помогнат на Украйна да отблъсне руското нашествие, като по този начин поощриха подобен ход на Германия въпреки сериозните предупреждения от Москва. След месеци на интензивно лобиране за военното оборудване, новината за доставката на танковете идва като голямо облекчение за Киев - особено след като Русия съобщи за напредък в Бахмут, град в Източна Украйна, който нахлуващите й сили от месеци се опитват да превземат. Президентът на Украйна Володимир Зеленски благодари на германския си колега Олаф Шолц за "важното и навременно" решение да разреши дългоочакваната доставка на мощните танкове Leopard 2. Часове по-късно президентът Джо Байдън направи обръщение от Белия дом, за да обяви, че Съединените щати ще предоставят и 31 танка M1 Abrams - еквивалент на един украински танков батальон - за борбата на Киев. Той подчерта, че предоставянето на танкове и на друга мащабна военна помощ има за цел да помогне на Украйна да се защити, но не представлява заплаха за Русия. Байдън заяви, че модерните танкове ще бъдат доставени в рамките на няколко месеца. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг "категорично" приветства решението на Германия, която, според информацията, е поискала от САЩ да предоставят танкове, преди да даде зелена светлина, като заяви, че това ще помогне на Киев да победи нахлуващите сили на Русия. За разлика от германските танкове, M1 Abrams ще бъдат закупени със средства от помощта за Украйна, а не директно от съществуващите запаси на САЩ, което означава, че те няма да пристигнат на бойното поле няколко месеца.
Москва реагира остро
Двете съобщения бяха направени въпреки сериозните предупреждения от страна на Москва, като руският посланик в САЩ Анатолий Антонов предупреди, че одобрението на САЩ за доставките на Abrams ще бъде "още една явна провокация срещу Руската федерация". Посланикът на Москва в Германия Сергей Нечаев също предупреди, че "изключително опасното решение извежда конфликта на ново ниво на конфронтация и противоречи на изявленията на германски политици за нежеланието на Германия да се намесва в него".
Крайно необходими
Въпреки че през последните седмици десетки държави обещаха военна техника за Украйна, Киев настояваше за по-сложни западни танкове, които се смятат за ключови за пробиване на вражеските линии. Германия ще предостави 14 танка Leopard 2 A6 от доставките си за Бундесвера, заяви Шолц пред германския парламент. Той даде също разрешение на други европейски държави да изпратят на Украйна произведени в Германия танкове от собствените си запаси, с цел бързо да се съберат "два танкови батальона с танкове Leopard 2 за Украйна", каза той. Берлин ще обучи в Германия украинските сили да използват танковете, както и ще осигури логистика, боеприпаси и поддръжка на машините. "В критичен момент във войната с Русия те могат да помогнат на Украйна да се защити, да победи (и) да надделее като независима нация", заяви Столтенберг.
"Танкова коалиция"
Киев призова съюзниците си да създадат "танкова коалиция", като отбеляза, че "първата стъпка по отношение на танковете е направена". "Нуждаем се от много "Леопард"-и, заяви ръководителят на президентската администрация на Украйна Андрий Йермак в социалните мрежи. Шолц, който бе обвинен в колебание дали да изпрати танкове, защити позицията си по време на парламентарен контрол. "Искам изрично да кажа, че беше правилно и е правилно, че не се оставихме да ни тласнат към това, а че разчитаме и също така продължаваме да си сътрудничим тясно по такъв въпрос", каза той.