С три месеца се удължава забраната за внос на пшеница, царевица, рапица и слънчоглед на територията на България, съобщават от Министерството на земеделието.

Регламентът на Европейската комисия е публикуван на 5 юни в Официалния вестник на ЕС

Срокът на забрана за внос на пшеница, царевица, рапица и слънчоглед на територията на България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия се удължава с 3 месеца до 15 септември 2023 г. Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1100 на Комисията е публикуван на 5 юни 2023 г. в Официалния вестник на ЕС.

Отпада дерогацията, която съществуваше досега за договори, сключени преди влизането в сила на Регламента за изпълнение.

Оценката на Комисията е показала, че все още са налице съществени логистични затруднения и ограничен капацитет за складиране, като инфраструктурата на петте държави членки продължава да бъде недостатъчна за справяне с нарастването на трафика.

В същото време зърнопроизводителите в България искат забрана за внос и на олио от Украйна. Към момента изкупната цена на 1 тон слънчоглед е около 630-650 лева в различните региони на страната, което ясно показва, че тенденцията е надолу.

Това каза в студиото на БНТ Илия Проданов – председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

По техни изчисления около 1 милион тона слънчоглед има по складовете и почти 2 тона пшеница.

"Не са реализирани поради слабото търсене и изключително ниската цена, която е много, много под себестойността, на която е произведена. От миналата година цената е много надолу спрямо себестойността и е около 50% надолу, защото в момента слънчогледа, който стои по складовете себестойността му е около 1000 лева на тон", поясни Проданов.

Той обясни, че в момента има забрана от 2 май за внос на стоки от Украйна, но тя касае само пшеница, рапица, слънчоглед и царевица, а нерафинираното и рафинираното олио не са в този забранителен списък и това прави забраната не толкова работеща.

Нашите преработватели заместиха суровината с нерафинирано олио и се забелязва огромен ръст на нерафинирано олио.

По думите му, има достатъчно суровина за производство на олио до новата реколта след 3 месеца. Количествата, които има са напълно достатъчни да се задоволи и вътрешния пазар и този за износ.