Включването на директора на ЦРУ Уилям Бърнс сред членовете на президентския кабинет показва важността на ролята му в провеждането на американската външна политика и поддържането на контакти между Вашингтон и руската страна. Такава оценка се дава в статия, публикувана във в. The Washington Post. По-рано през деня Байдън каза, че е "поканил...Бърнс да стане член на... кабинета".

Както отбелязва вестникът, това решение на президента „отразява, че той (Бърнс) играе ключова роля в провеждането на външната политика на администрацията и предаването на послания към Русия“.

Ходът, който е най-вече символичен, няма да даде нови правомощия на Бърнс, но показва колко голямо влияние има той в администрацията и ще бъде разглеждан "като победа на ЦРУ", пише изданието.

Байдън в изявление подчерта, че ЦРУ под ръководството на Бърнс „разработва реалистичен и дългосрочен подход за реагиране на ключови предизвикателства пред сигурността“ за САЩ. Сред тях той отнесе войната на Русия в Украйна и „съперничеството с Китай“. На практика решението на Байдън означава, че Бърнс ще участва в срещи на ръководителя на администрацията на САЩ с ръководителите на ключови ведомства.

Бърнс беше утвърден от Сената на Конгреса за директор на ЦРУ през март 2021 г. Той стана първият кариерен дипломат (пенсиониран), който ръководи ключова американска разузнавателна агенция. Той отдаде 33 години на външнополитическата служба. От 2001-2005 г. е помощник-държавен секретар на САЩ по въпросите на Близкия изток. След това (през 2005-2008 г.) е посланик на САЩ в Русия. От 2011-2014 г. той е първи заместник-държавен секретар на САЩ. От 2015 г. е президент на Фондация Карнеги във Вашингтон. Владее руски, арабски и френски език.