Знаете ли, че село в Уелс има име, което е от цели 58 букви? Или пък, че има населени места, които се казват И или Е? Едва ли пък сте чували, че Айфеловата кула е с различен размер през различните сезони. Ето и още няколко шантави факти, събрани от „Дойче веле“.

Номер едно на всяка цена

Тъй като може да се похвали с термални извори, известният германски град Аахен би имал правото да се нарича „Бани Аахен". Но за да остане пръв в азбучния списък на германските градове, Аахен съвсем съзнателно се отказал от тази ценна добавка в името си.

Най-дългото име

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Не, това не е печатна грешка, а името на населено място в Уелс, което в превод означава „Черква на Света Мария в падината на белия лешник край бързея и черквата на Тисилио до червената пещера". А още по-куриозно е, че двете партньорски селища на уелското населено място се наричат Е (в Нидерландия) и И (във Франция).

Мазилка с ориз

Ако не я бяха слепили с лепкава оризова каша, дали щеше да се издига и до днес? Известно е, че строителите на Великата китайска стена са се възползвали от слепващите свойства на ориза, смесвайки мазилката с лепкава оризова каша. Съставката била използвана и за строежа на пагоди, гробници и зидове.  

Ту расте, туе смалява

Знаете ли, че прочутата Айфелова кула променя височината си? Стоманената й конструкция се влияе от температурите. Затова през лятото тя е с близо 15 сантиметра по-висока, отколкото през зимата.

Когато всичко тръгне накриво

Наклонената кула в Пиза също се променя с времето - и то не към добро. Изчислено е, че ако не бъде укрепена, през 2300 година кулата ще се срине. Пясъчно-глинестата основа под нея постоянно се деформира под тежестта й. А разкопки установиха, че кулата е построена на място, където навремето е имало антично пристанище.

Как сте с латинския?

Ако някога сте се питали за какво му е на човек да изучава мъртъв език като латинския - ето една причина: латинският е официален език във Ватикана. Дори тамошните банкови автомати „говорят“ на латински. Ватиканът и бездруго е специално място: със своята площ от едва 0,44 кв. км той е най-малката държава в света.

Градът с най-много мостове

Не, Венеция не е градът с най-много мостове. В германския град Хамбург има повече мостове, отколкото във Венеция и Амстердам, взети заедно. Около 2500 моста улесняват прекосяването на различните реки и канали в града.

В страната на елфите и троловете

И днес част от исландците вярват в съществуването на елфи и тролове. Заради тези митични създания неведнъж са спирали важни строежи. А имаше дори времена, когато специалистка консултираше правителството по въпросите на елфите и троловете.