За първи път в Европа напълно изкуствено сърце е било присадено успешно на пациент в италианския град Неапол.
Биопротезното сърце, разработено от френската компания Carmat, вече е било присадено на пациенти в условия на клинично изпитване в САЩ, но тази операция бележи първата търговска продажба и употреба на продукта.
През декември 2020 г. Carmat получи одобрение от ЕС да продаде устройството като мост към сърдечна трансплантация за пациенти, страдащи от краен стадий на сърдечна недостатъчност.
Устройството е направено от комбинация от биологични и синтетични материали и е разработено за пръв път през 2008 година.
Според Мариса Де Фео, директор на кардиохирургията в болница Azienda Ospedaliera dei Colli, Monaldi в Неапол, новото изкуствено сърце от Carmat се сравнява благоприятно с модел на SynCardia Systems, което са присадили по-рано.
"Досега сме присаждали SynCardia, напълно механично изкуствено сърце с четири механични клапана вътре, докато Carmat има четири биологични клапана", уточни тя.
"Вече е ясно, че то е много по-лесно да се управлява. На първо място, то не е шумно, тъй като шумът е голямото ограничение на останалите устройства. Фактът, че то има биологични клапани, означава, че няма нужда от декоагулация, което намалява риска от тромбоза и кръвоизлив", изтъкна още кардиохирургът.
Ще видим ли скоро бионични сърца? "Да кажем, че през следващите няколко години се надяваме да има повече иновации и се надяваме да продължим да бъдем първите за присажданията", отбеляза Де Фео.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.