Огромното количество амониева селитра, складирано в пристанището на Бейрут: ливанското политическо ръководство знаеше за него от години. И до онзи ден изцяло игнорираше риска. Това е поредната нова страница в дългия списък от лекомислени и безотговорни действия, с които ливанските лидери застрашават живота и здравето на гражданите. Това пише Райнер Херман от ФАЦ (Frankfurter Allgemeine Zeitung). Към края на гражданската война управниците в Бейрут по същия начин поставиха здравето на хората под заплаха, превръщайки страната си в сметище за отровни отпадъци от Европа - и, естествено, изкараха добри пари от това. А съвсем не толкова отдавна кадрите от планините смет по улиците на Ливан се
превърнаха в символ за провала на една цяла държава
Трегедията от вторник произнася унищожителна присъда за политическата класа в Ливан. Тази трагедия онагледява провала на досегашната идея, че страната може да бъде разделена между различните религии. В резултат от това разделение малък брой семейни кланове, повечето от които са стари политически династии, обраха до шушка Ливан, като винаги отделяха малка част от богатствата си за своята вярна клиентела.
През октомври обаче опасността от държавен банкрут стана съвсем осезаема, а животът на обикновените ливанци започна драматично да се влошава. И тогава младежта се надигна срещу прогнилия ред и неговите корумпирани представители. Демонстрантите настояваха за ново начало и
не се оставиха да ги баламосват с вечните приказки, че разпределението на постовете
в държавата по религиозна пропорция осигурявало стабилност в един регион, раздиран от войни и конфликти. В тези протести имаше и нещо съвсем ново: демонстрантите излязоха на улицата със самочувствието на ливански патриоти, а не на представители на едно или друго вероизповедание. Катастрофата се случи в Бейрут, но тя всъщност е шокиращ пример за нестабилността в целия арабски свят. Там на пръсти се броят държавите, където управниците имат чувство за отговорност. В повечето случаи главната задача на властниците е да си подсигурят привилегии и да натъпчат собствените си джобове. През деветте години след избухването на Арабската пролет в този регион почти нищо не е тръгнало към по-добро. А гневът на хората е повече от основателен.
Броят на жертвите – неизвестен, причините - също
Продължава разследването за експлозията в Бейрут. Броят на жертвите е неизвестен – от 150 до 200 са официално обявените, десетки, а дори стотици все още се издирват. Арестувани са няколко служители на пристанището, където стана взривът, а щетите се изчисляват на близо 10 милиарда долара. Спасителните операции продължават.
Доброволци и униформени продължават да работят с надеждата да открият оцелели. Експлозиите разрушиха пристанището на Бейрут и опустошиха цели квартали на града, без дом са над четвърт милион души. А причината - неправилно складирани 2750 тона амониева селитра, иззети от молдовски кораб преди години. „Няма думи, с които да опишем катастрофата, сполетяла Бейрут! Решени сме да разследваме и разкрием какво се е случило и да накажем виновните“, заяви президентът на Ливан Мишел Аун.
Снимки от въздуха показаха мащаба на опустошението след експлозията в Бейрут. На мястото на няколко склада на пристанището се е образувала голяма дупка – дълбока цели 43 метра. В радиус от стотици метри всичко е изравнено със земята. Експерти изчислиха, че взривът е бил с мощност около една десета от атомната бомба в Хирошима.
В Ливан започна да пристига международна помощ. Спасителни екипи и тонове медицинско оборудване изпратиха Франция, Германия, Италия Холандия, Русия, Кувейт, Египет, Ирак. Великобритания обеща помощ в размер на 5 милиона лири. Европейският съюз изпрати над 100 пожарникари с модерна екипировка и обучени кучета. Междувременно и Световната банка обяви, че е готова да мобилизира ресурсите, с които разполага, за да помогне на Ливан.
Многохилядни протести, превзети министерства и стотици ранени
Близо 500 ранени и загинал полицай. Такава е равносметката след многохилядни протести в ливнаската столица Бейрут, при които демонстранти щурмуваха министерства и други правителствени сгради. Силите за сигурност си върнаха контрола над центъра на столицата след полунощ в нощта срещу неделя.
Участниците в антиправителствените протести в ливанската столица настояват за международно разследване на обстоятелствата около взрива в пристанището на Бейрут. Лидерът на опозиционната партия Катаиб Сами Жмайел призова за масови улични акции. Ливанските власти се отказаха от привличане на международни експерти в разследването на мощния взрив, избухнал на 4 август в пристанището на Бейрут, тъй като компетентността на ливанските следствени и съдебни органи не предизвиква никакво съмнение. В петък вечерта Интерпол съобщи, че в Бейрут отива екип от специалисти за проучване на обстоятелствата около експлозията. По-късно готовност да помогне в разследването обяви и Арабската лига.
По данни на ливанското МВнР, причина за взрива на 4 август е възпламеняване на складирани над 2,7 хиляди тона амониева селитра по време на заваръчни работи. Демонстрантите настояха обаче за международно разследване на взрива и дадоха да се разбере, че няма да преустановят протестите докато няма международно разследване на взрива.
Международните реакции
Междувременно посолството на САЩ в Бейрут е пуснало в Туитър текст в подкрепа на антиправителствените протести. В него се казва, че „ливанците са страдали твърде много и заслужават да имат лидери, които се вслушват в тях“, съобщава Ройтерс. Американското посолство добавя, че ливанските лидери трябва да променят курса, за да отговорят на народните искания за прозрачност и отчетност. „Подкрепяме ги в правото им на мирен протест и насърчаваме всички участващи да се въздържат от насилие“, отбелязва посолството. Следващата седмица в Бейрут ще бъде на посещение зам.-държавният секретар по политическите въпроси Дейвид Хейл, съобщи вчера телевизия „Скай нюз Арабия“. САЩ обявиха, че засега не могат да кажат еднозначно дали мощният взрив в пристанището на Бейрут е бил нападение или нещастен случай, заяви по телевизия „Фокс нюз“ американският министър на отбраната Марк Еспър. САЩ скоро ще изпратят три военно-транспортни самолета С-17 в Ливан с храни и медикаменти за преодоляване на последиците от експлозията, информира в четвъртък централното командване на въоръжените сили на САЩ СЕНТКОМ след телефонен разговор на генерал Кенет Макензи с командващия ливанските въоръжени сили Джоузеф Аун. Германският външен министър Хайко Маас обяви в неделя, че Берлин ще предостави пакет от спешна помощ на Ливан на стойност 10 милиона евро. Френският президент Еманюел Макрон планира да проведе днес следобед международна видеоконференция за набиране на средства за Ливан, съобщиха източници, близки до президентската канцелария.
Правителството все пак подаде оставка
Ливанското правителство подаде оставка. Кабинетът взе това решение, след като през уикенда полицията се сблъска с протестиращите в Бейрут, искащи промяна на правителството. Експлозията на амониев нитрат на пристанището на Бейрут миналия вторник унищожи и повреди сгради на много километри наоколо. В понеделник губернаторът на Бейрут заяви, че броят на жертвите е нараснал до 220, като 110 души все още не са открити и се водят за изчезнали. По-рано в понеделник четирима членове на правителството подадоха оставка. Сред тях е министърът на финансите, който договори пакет за финансова помощ с Международния валутен фонд. Ливанците, които излязоха на улицата в събота, поискаха оставката на целия кабинет на премиера Хасан Диаб.