Мнозинството от съдиите във Върховния съд в петък изглежда бяха склонни да подкрепят федерален закон, който забранява приложението за споделяне на видеоклипове TikTok в САЩ след 19 януари, освен ако китайската компания майка ByteDance не се оттегли от платформата, пише Ей Би Си Нюз.
Знаковото дело - TikTok v. Garland - изправя една от най-популярните социални медийни платформи в света срещу трите клона на американското управление, които се обединяват по отношение на идеята, че приложението представлява сериозен риск за националната сигурност.
По време на устните аргументи загрижеността относно разузнавателните заплахи от страна на Китай и потенциалното бъдещо превръщане в оръжие на приложението изглежда надделя над опасенията относно потенциалното нарушаване на правата на свобода на словото.
"Предполага ли се, че трябва да игнорираме факта, че крайният родител на TikTok се занимава с разузнавателна дейност?" - попита председателят на Върховния съд Джон Робъртс адвоката на компанията Ноел Франсиско.
Конгресът прие закона през април миналата година с голямо двупартийно мнозинство, за да вземе на прицел чуждестранни платформи, притежавани от противници, които събират огромни количества данни за отделни американци и разпространяват пропаганда или дезинформация. Президентът Джо Байдън го подписа, а федералните съдилища от по-ниска инстанция го подкрепиха.
ByteDance, която е собственик на TikTok и е със седалище в Китай, отрича всякаква злонамерена дейност в САЩ и твърди, че законът нарушава правата на свобода на словото на 170-те милиона американци, които според нея използват приложението всеки месец. По-рано тя е изключвала възможността за продажба.