Доналд Тръмп често критикува лотарията за зелени карти, особено при терористични атаки, в които някой от заподозрените може да е дошъл в САЩ по тази програма
Въпреки многократно повтаряните искания на Доналд Тръмп за спиране на лотарията за зелена карта във вторник излязоха резултатите от нея и, както изглежда, наесен милиони хора по целия свят отново ще могат да се включат в уникалната за Америка програма. Всяка година тя дава правото на 50 хиляди души и техните семейства да започнат преследването на своята американска мечта на чисто случаен лотариен принцип. Близо 14 милиона души, от които между 40 и 50 хиляди са българи, се надяват на своя шанс. През 2017 година само около една четвърт от 1% от кандидатствалите са получили зелена карта. Дали и вие сте сред късметлиите, можете да проверите безплатно на единствения официален сайт на Държавния департамент на САЩ, като въведете номера, който сте получили при регистрацията за лотарията през миналата година. Сайтът е https://dvlottery.state.gov.
Всеки получател на писмо или имейл, където се твърди, че е спечелил от програмата (лотарията за зелена карта) или му се обещава зелена карта, може да е сигурен, че съобщението е подвеждащо и измамно. Освен това не се извършва плащане към трета страна в процеса по кандидатстване за виза от лотарията за зелена карта. Единственото необходимо плащане е самата такса за виза, която се плаща в посочена от посолството на САЩ банка.
Съдбата на лотарията за зелена карта остава под въпрос, след като президентът Тръмп я атакува многократно, внушавайки, че чрез нея влиза непроверен поток на имигранти. Тръмп поиска лотарията да бъде спряна, а вместо това да се въведе точкова система за имиграция, подобна на тази в Канада. Неговият проект за имиграционна реформа обаче не се случи и изглежда, че Конгресът няма да се захваща с този въпрос през тази година, когато има и междинни избори.
Двама републиканци внесоха законопроект, който ограничава легалната миграция и спира лотарията още в началото на миналата година, но засега той е на трупчета. "Лотарията е затлачена от измами, не допринася за нашите икономически или хуманитарни интереси и дори не допринася за разнообразието, което е залегнало в името й", казва в прессъобщение сенаторът Том Котън, републиканец от Арканзас.
Тези, които подкрепят лотарията, обаче смятат, че тя е добър ПР за САЩ и носи разнообразни имигранти от целия свят.
Програмата, която стартира през 1995 година, е на особена почит в Източна Европа и Африка. През последните години жители на двата региона са повече от две трети от всички победители.
През годините хиляди българи са получили своя шанс за живот в САЩ. През 2015 година 48,840 българи са опитали късмета си в лотарията. Заедно с техните деца и съпрузи общият брой става 91,179. Това е значително по-малко от кандидатите през 2014 г. - тогава 55,687 българи са пуснали заявления в лотарията (общо 103,878 с деца и съпрузи).
В годините преди това обаче интересът към лотарията расте. От 2010 до 2014 г. статистиката показва, че все повече наши сънародници са се опитали да дойдат в Америка чрез програмата DV-Lottery - 24,010 през 2010 г., 31,362 през 2011 г., 36,300 през 2012 г. През 2013 г. са подадени почти двойно заявления от предходната година - 52,506.
Българският интерес към лотарията и преди е показвал такива изменения, които може би са знак на оптимизъм в обществото за предстояща положителна промяна в страната. Така например броят на кандидатстващите спада постепенно повече от наполовина между 2007-а и 2010 година (от 69,128 през 2007 до 24,010 през 2010 г.). Причината може да се търси в оптимизма на сънародниците ни след приемането на България в Европейския съюз през 2007 година. Но след 2010-а виждаме, че отново повече българи започват да участват в лотарията, явно разочаровани от липсата на напредък в страната въпреки членството в ЕС.