Повече от 500 души са загинали по време на 10-дневната гореща вълна, съобщи испанският министър-председател Педро Санчес. Европа търпи последиците от рекордния период на екстремни температури. Протестиращи срещу изменението на климата заявиха, че горещото време трябва да бъде сигнал за събуждане на континента.

"Това няма нищо общо с идеологиите, а с реалността, с климатичната извънредна ситуация, която планетата преживява", заяви испанският премиер.

В речта си на фона на обгорелите дървета и изгорялата земя в силно засегнатия североизточен регион Сарагоса той призова хората да проявяват "изключителна предпазливост".

Санчес цитира данни, публикувани от Здравния институт "Карлос III", който оценява броя на смъртните случаи, свързани с горещините, въз основа на броя на надвишените смъртни случаи в сравнение със средния брой през предходните години.

Институтът подчертава, че тези данни са статистическа оценка, а не официален регистър на смъртните случаи.

В повечето от европейските страни, разположени на големи водни басейни, положението е сходно.

Гръцките пожарникари взеха инициативата в битката с горския пожар, който бушува втори ден в планинските предградия северно от Атина и принуди стотици хора да избягат, съобщи официален представител.

"В по-голямата си част пожарът е в процес на намаляване", заяви пред репортери говорителят на пожарната Янис Артопиос.

Гърция беше пощадена от горещата вълна, която се наблюдава в Западна Европа, но пламъците, раздухвани от силния вятър, заплашват предградията Пентели, Палини, Антуса и Геракас, където живеят десетки хиляди души.

Във Франция пожарникарите овладяха двойни пожари край югозападния град Бордо.

Температурите от над 40 градуса по Целзий (104 градуса по Фаренхайт) през предходните дни доведоха до нещастия за милиони хора и счупиха рекордите за горещина.

В сряда нахлу по-хладен въздух, който донесе облекчение на хората от Португалия до Великобритания, но хиляди пожарникари продължиха да се борят с пожарите, които избухнаха в много страни след месеци на суша.

По време на горещата вълна беше отбелязан нов рекорд за Великобритания, като националната метеорологична служба отчете 40,3 °C в Източна Англия, надминавайки предишния максимум, поставен през 2019 г.

Във вторник в покрайнините на Лондон избухнаха пожари в тревни площи, като един от тях наложи евакуацията на 14 души, тъй като пламъците погълнаха селскостопански постройки, къщи и гаражи.

"Вчерашният ден беше най-натовареният за пожарната служба в Лондон от Втората световна война насам", заяви кметът на града Садик Хан пред Sky News в сряда, като призова обществеността да остане бдителна, въпреки че температурите вече падат.

Демонстранти за климата предизвикаха продължително задръстване на най-натоварената британска магистрала, заобикаляща Лондон, като се опитаха да подчертаят необходимостта от по-активни действия за намаляване на парниковите газове, отговорни за глобалното затопляне.