Българката Елена Билярска, полицайка от управлението в Чикаго, която се самоуби пет дни преди Коледа, е била в депресия, преживявала е лична драма, споделиха нейни колеги от футболния отбор, в който е участвала. „Самоубийството е отчаяно бягство от непоносима болка и страдание там, където няма друго решение“, написаха от женския отбор по футбол на полицията в Чикаго в Instagram профила си. Колегите на Елена призоваха да се обръща по-голямо внимание на близки и приятели, а при най-малкия знак да се говори със специалист.
натоварването било ужасяващо
По-слабите психически изпадали в депресии, посещавали и психолог. По-младите нямали семейства и деца, което още повече ги депресирало по големите празници. Случаят на Елена е третият подобен в рамките на няколко дни през декември. Неин колега, баща на пет деца, отне живота си също през декември заради стрес и емоционално изтощение, след като му се наложи да работи в продължение на 23 дни без почивка. Проблемът обаче съществува от няколко години, споделят полицаи. Заради нарасналата престъпност по време на пандемията свободното им време намалява, заради което много от тях са пропуснали важни събития за семействата им като дипломирането на децата им и семейните ваканции. „Отнемат ни неща, които ни карат да се чувстваме по-добре, които ни карат да чувстваме, че животът си струва да се живее“, каза полицай от Northwest Side. „Получаването на помощ беше малка стъпка за мен. … Наведох глава и плаках, защото трябваше да бъда някъде с някого, за да излея всичко в мен.“ Близки на загинали полицаи обвиниха ръководството на полицията в Чикаго, че не им е осигурило достатъчно подкрепа. „Полицейската работа е тежка работа. През последните две години и половина беше най-трудният период да си полицай“, отвърна началникът на полицията Дейвид Браун. „Ще продължим да работим, за да гарантираме, че всеки служител има необходимата подкрепа.“ Той уточни, че 11 клинични психолози работят в управлението с всички 11 628 служители и изрази надежда, че скоро могат да бъдат наети още 11. Общо
20 полицаи в Чикаго са се самоубили
от 2018 г. насам. Доклад, изготвен още през 2017 г. от Министерството на правосъдието, показва, че самоубийствата сред служителите на реда във Ветровития град са с 60% повече в сравнение със средното за страната. Според служителите мотивацията им е на най-ниските си нива, тъй като изискванията остават високи, но често почивните им дни биват отменяни, бърнаутът е често срещано явление, а престъпността остава висока. Експертите по психично здраве обясняват, че отменените почивни дни са най-често срещаните оплаквания, които чуват от полицаите в Чикаго в криза. Много от тях съобщават, че работят на 12-часов работен ден, а ръководството многократно е отменяло свободните им дни, тъй като по време на пандемията насилието в града се е увеличило. „Те нямат време да останат със семейството и приятелите си и да се възстановят от стреса, на който са подложени“, обяснява психолог, който работи с много от тях.
Началникът на полицията Дейвид Браун обаче твърди, че неговата политика е сходна на начина, по който предшествениците му са се справяли с недостига на персонал. По полицаите „се стреля на рекордни нива“, каза Браун на пресконференция.
губят около 12 от почивните си дни
за цялата година, изчисли още Браун. Отпуските им обаче остават без промяна, уточни той. Често обаче се случва служителите да работят 15 или повече дни поредни дни, твърдят психолозите. „Полицаите чувстват, че правят грешки на улицата, защото са уморени“, каза Кари Щайнер, един от специалистите, който работи с тях. „Когато сте лишени от сън, вие сте свръхбдителни, вие сте по-реактивни. Вие вземате по-лоши решения.“ Алекса Джеймс, главен изпълнителен директор на Националния алианс за психични заболявания в Чикаго, каза, че е работила с хиляди градски служители, които са „подтиснали мъката“, защото нямат време да се справят с нея и да търсят терапия. „Непрекъснатата работа с ежедневно излагане на насилие може да има спираловиден ефект“, обясни тя.