Висшият съдебен съвет разглежда исканията за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев.

Първото предложение беше внесено от шестима членове на Прокурорската колегия. А поводът – посещението на израелския експерт на мястото на взрива до кортежа на главния прокурор на 1-ви май. Предстои по него да бъде изслушан заместник-главният прокурор Борислав Сарафов.

Второто предложение е изявлението на обвинител №1 пред медиите на 15-и май, когато той, след като скъса оставката си, заяви "между другото ясно е какъв е политическият боклук в Народното събрание". Според четиримата членове на Прокурорската колегия това противоречи на нормите на етичния кодекс на магистратите.

Според Гешев зад исканията прозира опит за превземане на съдебната система от политическата власт. След като съберат всички доказателства, тогава кадровиците ще гласуват "за" или "против" уволнението на Гешев.

Иван Гешев може да бъде освободен от поста си с най-малко 13 гласа.

"Най-вероятно зад това стои политическото влияние на партия ГЕРБ. Това, което се случва, е опит за превземане на съдебната власт и тоталитарен преврат. Искат да подчинят съдии, прокурори и следователи на външни интереси. Защо тези хора бързат, защо не изчакате да видим какво ще стане с тази борба с мафията, която провежда прокуратурата?", заяви Иван Гешев на последното заседание на ВСС.

„Искат да подчинят прокурори, съдии и следователи на нелегитимни олигархични интереси. Но това може да стане само през труповете на хората, които са загинали, за да съществува тази страна. Тук става дума за европейски, морални и етични ценности на българите“, посочи Гешев и добави: „В момента искат съдебната система, скоро ще искат и президента, който сега наричат с най-различни времена“.

Според него в момента няма право, а сталинизъм. „Това е лична оценка, на която имам право, според българската Конституция. Вие не ме харесвате добре, но това ли е най-важният проблем в момента?“, попита той.

Според него съдебната власт се намира в исторически момент, да се изчистят Авгиевите обори. „Няма да се откажа, нито аз, нито честните български магистрати, от тази мисия. Само делата имат значение, думи, които виждаме ясно са се обезценили. Ако не се сложи край на завладяната държава, наглостта няма да има край“, каза той.

Гешев отрече, че прокуратурата е всемогъща и това вече се вижда от хората. „Аз и колегите ми ще продължим да работим с нашите евроатлантически партньори, защитавайки българския суверенитет. Не харесват прокуратурата, защото няма вече свещени крави.

Целта на моите колеги оттук нататък е истинска съдебна реформа. Аз избрах и няма да мълча, сега изборът е за вас. Изборът е ваш“, обяви Гешев. 

Пленумът на Висшия съдебен съвет гледа второто предложение за предсрочно освобождаване на Иван Гешев от длъжността "главен прокурор", направено от четирима членове на Прокурорската колегия.

Искането е във връзка с изказване на Гешев по време на негов брифинг на 15 май, в който той нарича българските политици в цялост – "боклук".

Според четиримата прокурори обвинител №1 е използвал език, който според тях е в нарушение на Етичния кодекс на магистратите.

Искането е внесено от Йордан Стоев, Калина Чапкънова, Гергана Мутафова и Георги Кузманов.

В четвъртък пленумът на ВСС допусна събирането на доказателства по първото предложение за предсрочно освобождаване на главния прокурор, внесено от шестима членове на Прокурорската колегия, което е за тежко нарушение на служебните задължения.

Тогава Гешев не присъства, а беше на форум в Бургас. Днес кадровият орган ще обсъди дали да бъдат обединени двете производства.

Ще сезирам КС за противоконституционност на Закона за съдебната власт. И на вас, и на всеки първокурсник е ясно, че той има дискриминационни и противоконституционни разпоредби, включително и с процедурата, която провеждаме днес. Когато съзнателно, целенасочено е определена цифрата 13 за отстраняване на българския главен прокурор, при положение че за останалите големи остават 17 гласа. Тук възниква по-скоро житейски въпрос, значи аз съм избран със 17 гласа, а мога да бъда отстранен с 13, много интересно.

Това заяви още главният прокурор Иван Гешев.

“Въпросът за легитимността на този ВСС има два аспекта - единият е моралният, а другият юридическия. Би трябвало всичко, което съответства на правото да съответства с морала. Според мен обаче в случая има видимо разминаване и това видимо разминаване се съдържа в твърдението на Йордан Стоев, който заяви, че ГЕРБ са натиснали кончето, ако го възпроизвеждам правилно, на няколко членове на ВСС. Това означава директна намеса в независимостта на съдебната власт. Дотук с моралната част”, добави Гешев.

По отношение на юридическата част, Гешев посочи, че поддържа заявеното пред КС за Инспектората на ВСС. “В България се случва пряка намеса и нарушение на разделение на властите. Има избрана професионална квота на ВСС при проведени за пръв път редовни избори на професионална квота, утвърдени от български съд, ВАС, се отменят тези избори, за това протестират в държавата Израел - за пряка намеса на законодателната власт в съдебната”, уточни Гешев.

“Тази пряка намеса има много ясни цели - овладяване на цялата съдебна власт първо през прокуратурата. Но ако си мислите, че няма да стигнат до другите части много се лъжете, поне това е показала българската история”, каза още той.