Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор безсрочно, въпреки закона, поставящ ограничение за заемане на тази позиция до 21 юли.

Колегия на ВСС цитира съмнителна вратичка в Закона за съдебна власт, за да обоснове решението си, пише Mediapool.

Съдебният закон, който влезе в сила на 21 януари т.г. гласеше изрично, че временните шефове на върховните съдилища и прокуратурата нямат право да заемат ръководна позиция за повече от шест месеца.

Прокурорската колегия обяви изненадващо в сряда, че тази разпоредба в закона няма придадена обратна сила и следователно не се отнася до висящите случаи, какъвто е този със Сарафов, който беше определен за и.ф. главен прокурор на 16 юни 2023 г.

Решенията на Прокурорската колегия могат да се обжалва пред Върховния административен съд, който се ръководи от човек, който може да се възползва от това тълкуване. Съдия Георги Чолаков също може да бъде оставен като временен шеф на Върховния административен съд, ако Съдийската колегия направи същото тълкуване на закона.

Приетият преди шест месеца текст от съдебния закон звучи съвсем ясно:

"При предсрочно прекратяване или изтичане на мандата на главния прокурор, председателя на Върховния касационен съд или председателя на Върховния административен съд се определя временно изпълняващ съответните функции, при спазване на следното условие: едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции за срок, по-дълъг от 6 месеца, без значение дали е имало прекъсвания в изпълнението на функциите“.

Промените в закона успяха да блокират единствено избора на Борислав Сарафов за главен прокурор през януари.

Това е пореден случай, в който ВСС погазва съвсем ясна нормативна уредба. В края на миналата година Георги Чолаков бе оставен да управлява ВАС, въпреки тълкувателното решение на Конституционния съд от 2005 година, което забранява подобно нещо.