Шестимата членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), които внесоха първото искане за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев, изненадващо се отказаха от него. По време на заседанието в четвъртък, след като съветът реши да разгледа по същество двете искания, Огнян Дамянов заяви, че вносителите настояват процедурата по първото да се прекрати. Мотиви първоначално не бяха посочени.
След избухналия спор и множеството призиви да обяснят действията си, един от вносителите – Гергана Мутафова – се позова на постановление на Софийската градска прокуратура. С него се отказва образуване на дело срещу Гешев заради твърденията, че се е намесил по недопустим начин в разследването на атентата срещу него, изпращайки на място израелски експерт за оглед.
Този документ е по сигнал на гражданското движение БОЕЦ. В него има съмнения за инсценировка на атентата, както и твърдения за длъжностно престъпление от страна на Гешев. Прокурорът Тодор Денков отказва да започне разследване. В мотивите му се посочва, че въпросният израелски експерт не е бил допуснат до местопроизшествието, а е направил оглед от около 20-30 метра.
Твърденията за намеса от страна на Гешев бяха направени от шефа на националното следствие Борислав Сарафов. В четвъртък той бе извикан за свидетел пред съвета, но след оттеглянето на предложението за освобождаване, явяването му стана безпредментно. Прекратяването на първото искане бе одобрено с 17 гласа "за".
Второто предложение за отстраняване на Гешев остава актуално. То е заради изявленията му за "политическия боклук" в парламента. То бе внесено от четирима от шестимата членове, внесли и първото.
Подозрения
Подозренията са, че по този начин противниците на Гешев се опитват да улеснят процедурата по отстраняването му.
По второто искане с изявленията за "политически боклук" доказването би било по-лесно. Това изказване е публично и Гешев никога не се отричал от него. Т.е. по него ВСС трябва само да прецени дали главният прокурор е уронил престижа на съдебната власт.
Имам нужда от справка с учебници
Изненадващото решение на шестимата вносители предизвика бурна реакция. Гешев обяви, че ще гласува против частичното прекратяване на процедурата, за да стане ясно на всички колко е несъстоятелно искането.
Атанаска Дишева пък призова шестимата да кажат защо оттеглят предложението си. Тя поиска почивка и каза, че има има "нужда от справка с учебници". Причината е, че има спор какъв тип е процедурата по отстраняване. Членовете на ВСС приемат, че това не е типичното дисциплинарно производство срещу магистрат. Ако беше такова, вносителите не биха имали право да оттеглят предложението си.
"С това наше решение ви десезираме и вие оттук насетне нямате валидно предложение за отсраняване", коментира Гергана Мутафова. Според нея мотивите са оттеглянето били "ирелевантни".
Нейното становище бе подкрепено и от други вносители. Калина Чапкънова пък заяви, че законът не я задължава да каже какви са мотивите ѝ. Все пак тя обясни, че решението било плод на сериозен размисъл и не е взето емоционално.
"Не съм съгласна, вносителите бяха питани дали поддържат предложението си. Сега ще попитам дали е свободна волята им, с която оттеглят предложението си. Ако не на мен, дължите отговор на обществото",
каза в отговор Дишева.
Правосъдният министър Атанас Славов, за когото това е първо заседание на съвета, пък коментира, че ясно се показва, че има дефицити в процедурата за отстраняване на главния прокурор.
"Неяснотите са много повече, отколкото ясният път за един такъв процес, но този орган е ограничен от коституционната и законодателна рамка", заяви той.
На 25 май Пленумът на ВСС откри процедура по предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор и допусна събирането на доказателства по предложението от шестимата членове на Прокурорската колегия на съвета. Вносителите многократно заявяваха, че са поискали уволнението на Гешев по своя свободна воля и никой не им е оказвал натиск. Те декларираха, че сами са взели решението, макар че това е доста странно твърдение. Допреди взрива и преди конфликта на Гешев с партия ГЕРБ, цялата прокурорска колегия стоеше плътно и безроптно в негова защита.
Нито мъжко, нито войводско
След като Гешев се скара с Бойко Борисов, последва невиждана досега активност по стари разследвания като "Барселонагейт". Освен това главният прокурор се опита да дискредитира един от членовете на ВСС - Йордан Стоев. Бе пуснат запис на разговор между двамата. В него Гешев лъже, че е готов да подаде оставка, за да разбере докъде стига заговорът за свалянето му. След това главният прокурор се похвали, че е действал като оперативен работник и обобщи ситуацията с фразата "Господ ме наказа с глупави врагове".
На заседанието в четвъртък обаче членове на съвета обявиха, че активността на прокуратурата не се е изчерпала с записа. Оказа се, че има образувана преписка, по която те са били привиквани за даване на сведения. Гешев, който също давал обяснения, заяви, че в това нямало нищо странно. Той обясни, че преписката била за опит да се окаже принуда върху прокурор, но не се разбра дали върху самия него с цел да си подаде оставката.
Един привиканите - Огнян Дамянов - се обърна към главния прокурор и му заяви, че в действията на държавното обвинение нямало нищо "нищо мъжко, нищо войводско", очевидно намеквайки за склонността на Гешев да цитира личности от българското Възраждане. В кабинета си главният прокурор държи портрет на войводата Ильо Марков и обича да повтаря, че той самият е от македонския край и не бяга, а се бие.
Мутафова пък се оплака, че срещу вносителите на искането за отстраняване се водели медийна кампания и те били наричани по всякакъв начин. Само за последните седмици имало около 150 публикации по темата. Гешев ѝ отговори, че неговото име фигурира в около 6 хил. публикации всеки месец.
"Има сериозни съмнения за натиск. Аз като министър не мога да подмина тези твърдения",
коментира министър Славов. Той обеща, че ще насрочи отделно заседание за разглеждане на тези твърдения.