Прокурорската колегия даде знак, че може да лиши бившия главен прокурор Иван Гешев от 20-те заплати, които се дължат на магистратите при напускане на система. В случая с Гешев става дума за близо 280 000 лева, защото месечната му брутна заплата с добавките за стаж трябва да е около 14 000 лв.

По-рано през деня бившият главен прокурор обяви, че все още не е освободен от магистратската си длъжност, въпреки че подаде такова заявление. Това става ясно от негов пост във Facebook. Той критикува прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) за това, че бави произнасянето си и пита кой се страхува от излизането му от съдебната система, пише Медиапул.

"Прокурорската колегия никога не е обсъждала и приемала за сведение оставка от Иван Гешев", каза членът на ВСС Огнян Дамянов по време на заседанието на Прокурорската колегия в сряда. Той намекна, че ВСС счита Гешев вече за уволнен дисциплинарно, което означава, че няма нужда да бъде уволняван отново и няма да си получи обезщетението.

"За да подаде някой оставка, трябва да има качеството на магистрат",

каза Дамянов. 

Уловката в случая е, че ако Гешев не изпълнява условия да бъде главен прокурор, той не изпълнява и условията да бъде редови прокурор, защото те са едни и същи. Прокурорската колегия явно смята, че Гешев е махнат на основание, на което се уволняват дисциплинарно и останалите магистрати.

Молбата на Гешев за оставка от съдебната система ще бъде включена в дневния ред на комисията по атестирането към Прокурорската колегия през следващата седмица. Според Дамянов колегията има един месец да се произнесе по искането за освобождаване на главния прокурор.

Мога ли да арестувам някой политик

Иван Гешев бе освободен от поста си заради репликата "политически боклук", произнесена след като кандидатът за премиер на ГЕРБ Мария Габриел обяви, че ще иска отстраняването му от длъжност. Членовете на ВСС счетоха, че с тази фраза той е уронил престижа на съдебната власт. Самият Гешев заяви, че още по време на произнасянето ѝ е добавил "извинявам се за израза". Пред съвета той обясни, че бил много емоционален заради извършения срещу него атентат. Всъщност взривът се случи две седмици по-рано. След това главният прокурор замина за чужбина. След прибирането си в България той пусна публично запис на негов разговор с члена на ВСС Йордан Стоев. Гешев призна, че е нарочно е излъгал Стоев, че е готов да подаде оставката си, за да види докъде стига "заговора" срещу него.

Аргументите му не бяха приети от съвета. Гешев бе уволнен от същите хора, които го назначиха и бранеха всячески повече от три години. Рязката промяна в отношението им към него се случи след като политическите партии дадоха знак, че вече не го искат на поста.

След отстраняването му Гешев поиска и да напусне съдебната система и даде заявка за политическа кариера. Досега обаче колегията не се е произнесла по този въпрос.

"Затова още веднъж публично призовавам прокурорската колегия да вземе решение и да уважи желанието ми за напускане. В противен случай възникват логичните въпроси - кой и защо се страхува от излизането ми от системата на съдебната власт? И ако все още съм прокурор с пълни права - дали мога да арестувам някого, например някой от разследваните в момента политици", написа Гешев.

Кои политици?

От поста му не се разбира за кои политици става въпрос. Докато бе главен прокурор Гешев не започна нито едно разследване за корупция по високите етажи на властта. Тъкмо обратното, различни сигнали потъваха в дебрите на прокуратурата и по тях не се даваше никаква информация.

Едва след като се скара с ГЕРБ той започна да нарича лидера им "лицето Бойко Методиев Борисов". Скритото из прокурорски чекмеджета дело "Барселонагейт" спешно бе извадено, а депутатският имунитет на бившия премиер – поискан с намеци за повдигане на обвинение за пране на пари. Борисов не се отказа доброволно от защитата си, а междувременно Гешев се раздели с поста си.

Второто възобновено в този период дело е това срещу Кирил Петков. След като преди години прокуратурата не откри престъпление в това, че е подписал декларация, че няма чуждо гражданство, макар процедурата по отказ от канадския му паспорт да не е била завършена, това разследване изведнъж се оказа отново на дневен ред.