Всеки пети жител на Съединените щати очаква покачване на приходите си през следващите шест месеца. Това става ясно от доклад на Conference Board, който проучва потребителските настроения на американците. Според данните в документа хората в САЩ планират да закупят автомобил, жилище или по-голям домакински уред през следващата половин година. Проучванията показват, че потребителското доверие в Америка се подобрява за шести пореден месец през юли въпреки подновените притеснения за разпространението на коронавируса. Индексът на Conference Board се повишава до 129,1 пункта от ревизираните 128,9 пункта през юни, показва докладът, цитиран от Bloomberg. По-рано икономисти прогнозираха спад до 123,0 пункта. В същото време очакванията за инфлацията леко се облекчават – въпреки че остават завишени. Измерителят на потребителското доверие все повече се приближава до нивата отпреди пандемията, което говори, че потребителите стават все
по-оптимистично настроени
с възобновяването на икономиката и активността на пазарите. Но въпреки това притесненията за бързото покачване на цените, както и от разпространението на Делта варианта на коронавируса, отново се разпалват. А това от своя страна би могло да окаже въздействие върху настроенията през идните месеци. Индексът за настоящата потребителска ситуация, изготвен от Conference Board, също се покачва до 160,3 пункта, което е нов пандемичен връх. Също така процентът на потребителите, които казват, че има „изобилие“ от работни места, нараства до 21-годишен връх. Възгледите на потребителите за настоящите бизнес условия също се подобряват леко. Те посочват, че е по-вероятно да купят кола, жилище или друг по-голям домакински уред през следващите шест месеца. Данните от изготвения доклад показват също и че процентът на хората, които планират покупка на такъв уред, е на най-високото си равнище от 2017 година. Очакванията за бъдещите приходи и достъпност на работни места също се подобряват, става ясно от документа. Делът на анкетираните американци, които очакват увеличение на приходите през следващите шест месеца, се увеличава до 20,6% - най-голям дял от февруари 2020 г., пише още Bloomberg.
Инфлацията в САЩ е лоша за работниците
Изглежда, че във Вашингтон се наложи странно схващане: че разхлабената парична политика на Федералния резерв е добра за работниците. Почти нулевите лихвени проценти са приветствани като ключ към по-високите заплати - дори когато потребителските цени се увеличават с най-бързите темпове от 2008 г. Но номиналните ръстове на заплатите са илюзия, когато инфлацията изяжда реалните. Финансовите ползи от „приспособителната“ позиция на Фед в по-голямата си част облагодетелстват Уолстрийт за сметка на реалната икономика, пише за Wall Street Journal икономистът Джуди Шелтън, старши сътрудник в Independent Institute. Както се оказва, американците с ниски и средни доходи разбират, че са в по-лошо положение, когато увеличението на заплатите не е в крак с издръжката на живота. Работниците се чувстват особено уязвими от промените в цените на горивата, хранителните стоки, здравеопазването и жилищата. Хората също смятат, че неравенството в доходите - както сред домакинствата, така и в географско отношение - е важен въпрос. Тези силни възгледи са отразени от „Фед слуша“, доклад от 129 страници, публикуван от Федералния резерв през юни 2020 г.