Всеки месец в България загиват около 3 деца на пътя. Това сочат данните на МВР и НСИ. Само до юли тази година са били убити 19 деца. Последният регистриран случай е на 15-годишния Филип, който беше пометен в центъра на София от пиян шофьор. Това се случи на метри от сградата на МВР – на кръстовището на ул. „Гурко“ и ул. „Цар Иван Шишман“, където ограничението е 30 километра в час. Според първоначалната експертиза Петър е карал с над 80 километра в час. Скорост, която е убила на място Филип. Тялото му пък било влачено повече от 100 метра, което също предполага, че шофьорът не е разбрал, че е прегазил дете и не е натиснал веднага спирачките.

Петър Тодоров беше оставен в ареста във вторник, а единственото, което каза е, че съжалява много. Той седнал зад волана с над 2 промила алкохол, което според експерти по пътна безопасност се равнява на изпито цяло шише с концентрат. Съпругата му, която била с него, заедно с детето им, не го спряла да се качи в колата. По думите й той

не изглеждал неадекватен

37-годишният мъж е рецидивист на пътя. Дори с изтекла давност, той имал наказание за шофиране в нетрезво състояние още на 19 години, малко след като взел книжка. Действащото законодателство тогава обаче позволявало той да бъде наказан само административно – с глоба от 500 лева.


„Цяло едно поколение порасна с „Бясно карай на червено, направи за мене нещо забранено“, каза майка на убито на пътя дете, която беше част от стотици протестиращи след случката пред МВР.

Убийството на Филип провокира и поредните промени в Закона за движение по пътищата – най-променяният закон в България. Премиерът Николай Денков спешно свика съвещание в Министерски съвет, докато хората протестираха пред МВР. Той се закани, че законите ще бъдат променени така, че „нарушителите да ги заболи“. Не стана ясно обаче какво точно ще бъде променено –

по-високи глоби, по-тежки наказания

или повече проверки на пътя. Всяка една точка е заложена, но без конкретика.
На първо време пешеходната пътека, където стана инцидента в събота, ще бъде повдигната.

Със смъртта на ученика загиналите през тази година деца вече са с 4 повече от тези през същия период на миналата. Ранените непълнолетни също се увеличават, при това драстично – те са 743, което е със 165 повече от същия период на 2022 г., пише „24 часа“.


Черната статистика показва и друга тенденция. Ученикът, загубил живота си в събота, е третото дете пешеходец, загинало при катастрофа през 2023 г. 14 са били возени в коли от своите родители или близки, а едно е карало мотор.

От статистиката се разбира още, че столчетата за деца помагат – има само една жертва под 6 години. Във възрастовата група до 9 г. има още едно починало дете. 5 са загиналите между 10 и 14 г., а 8 са между 15 и 17 г. Това е и възрастовата група с най-много ранени – 177. Те са с 56 повече от 2022 г., когато загиналите са били

наполовина по-малко

При ранените деца също повечето са били пътници – 443, или 60% от всички пострадали. 385 са пътували в коли. 77 от тях са до 6-годишни, 65 – между 6 и 9 г., 95 – между 10 и 14 г., и 148 – между 15 и 17 г. 23  деца пък са били ранени, докато са се возели в товарни автомобили или влекачи. Три са на възраст между 6 и 9 г., 5 – между 10 и 14 г. и 15 – между 15 и 17 г.

От началото на месеца в България при 104 тежки пътнотранспортни произшествия са загинали шестима души и са ранени 136. От началото на годината 347 души са загинали и 6,092 са ранени при 4,626 тежки катастрофи. В сравнение със същия период на миналата година се отчитат четирима загинали на пътя повече.

Само в София: 680 шофьори са хванати дрогирани

Над 210,000 нарушения за превишена скорост са отчетени от началото на годината в София. Това заяви в понеделник началникът на „Пътна полиция“ в СДВР комисар Николай Крушарски.
По негови данни за първите осем месеца на 2023 г. са заловени 680 дрогирани водачи.

С близо 50,000 повече са шофьорите, карали с превишена скорост по пътищата в столицата, в сравнение с миналата година.

Сериозен е и броят на заловените след употреба на алкохол или наркотици зад волана.

Крушарски посочи, че от началото на годината са съставени 730 акта на водачи с установени с положителни проби за алкохол, както и са отказали да бъдат тествани със съответното техническо средство.

Правителството ще бори „чувството за безнаказаност“

Експертна група от магистрати и университетски преподаватели започва преглед на настоящото законодателство по отношение на нарушителите на пътя. Целта е да бъдат изготвени законови промени, с които да се налагат по-строги наказания на шофьорите, които не спазват правилата за движение, стана ясно след проведената снощи при премиера Николай Денков среща с представители на институциите, имащи отношение по въпросите на пътната безопасност.

След срещата министър-председателят призова обществото да се бори за премахването на чувството на безнаказаност:

„Обединихме се около няколко неща – първо, трябва да се преборим чувството за безнаказаност да изчезне сред тези, които управляват автомобили по пътищата. Това чувство е прояло цялата ни система. Има много хора, които смятат, че всичко им се полага, защото са видели, че могат да останат безнаказани и да не получат глобите, които заслужават. Ако се направи тежък инцидент, те трябва да получат своето тежко наказание“, каза премиерът Николай Денков след срещата в понеделник.

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов заяви, че след поредната среща с близки на загинали деца, е още по-сигурен, че шофирането след употреба на алкохол и наркотици трябва да бъде умишлено убийство:

„Убийство на пътя, причинено след употреба на алкохол или наркотици, дори и след превишена скорост, трябва да бъде умишлено убийство. Поредният случай го доказа това. Няма как човек, който се е качил зад волана с повече от 2 промила алкохол, превишил е скоростта, убива човек на пешеходна пътека – това не може да бъде класифицирано като нищо друго, освен като умишлено убийство".