Докато жителите на Чикаго все още се наслаждават на летните температури в средата на септември, астрономическата есен е съвсем близо, тъй като дните продължават да стават все по-къси.

Въпреки че залезите стават все по-ранни още от лятното слънцестоене в края на юни, на 3 ноември, когато часовниците ще се върнат назад и лятното часово време официално ще приключи, в голяма част от САЩ ще настъпи рязка промяна.

Лятното часово време в САЩ започна на 10 март и въпреки че в Конгреса бяха направени опити промяната на времето да стане постоянна, такава мярка не беше приета и в резултат на това през следващите няколко месеца ще върнем часовниците назад.
Ето какво трябва да знаете.

Кога ще приключи лятното часово време?

Съгласно федералния закон лятното часово време започва от втората неделя на март и продължава до първата неделя на ноември в по-голямата част от Съединените щати.

Тази година тази дата се пада в неделя, 3 ноември, като часовниците ще се върнат с един час назад в 2:00 ч. сутринта.

Кога ще се възобнови DST?

През 2025 г. лятното часово време ще се възобнови на 9 март, като часовниците ще се преместят напред.

Какво представлява лятното часово време?

Лятното часово време е смяна на часовниците, която обикновено започва през пролетта и завършва през есента, което често се нарича „пролет напред“ и „есен назад“.

Съгласно условията на Закона за енергийната политика от 2005 г. лятното часово време започва от втората неделя на март и завършва в първата неделя на ноември.

В тези дни часовниците се преместват с един час напред или назад. Но това не винаги е било така.

В миналото часовниците се преместваха напред в първата неделя на април и оставаха така до последната неделя на октомври, но промяната беше въведена отчасти, за да се даде възможност на децата да коледуват при повече дневна светлина.

В Съединените щати лятното часово време продължава общо 34 седмици - от началото и средата на март до началото на ноември в щатите, които го спазват.
Някои хора обичат да приписват на Бенджамин Франклин ролята на изобретател на лятното часово време, когато през 1784 г. той пише в есе за пестенето на свещи и казва: „Ранното лягане и ранното ставане правят човека здрав, богат и мъдър.“ Но това е било замислено по-скоро като сатира, отколкото като сериозно разсъждение.

Германия е първата страна, която приема лятното часово време на 1 май 1916 г. по време на Първата световна война като начин за пестене на гориво. Скоро след това я последва и останалата част от Европа.
Съединените щати приемат лятното часово време едва на 19 март 1918 г. След

Първата световна война то не е популярно и е отменено.
На 9 февруари 1942 г. Франклин Рузвелт въвежда целогодишно лятно часово време, което нарича „военно“. То продължава до 30 септември 1945 г.
Лятното часово време става стандартно в САЩ едва след приемането на Закона за единното часово време от 1966 г., който въвежда стандартно време в цялата страна в рамките на установените часови зони. В него се посочва, че часовниците ще се придвижват с един час напред в 2 ч. през нощта в последната неделя на април и ще се връщат с един час назад в 2 ч. през нощта в последната неделя на октомври.

Щатите все още можеха да се освободят от лятното часово време, стига това да се отнася за цялата държава. През 70-те години на миналия век, поради петролното ембарго от 1973 г., Конгресът въвежда пробен период на целогодишно лятно часово време от януари 1974 г. до април 1975 г. с цел пестене на енергия.

В кои щати се спазва лятното часово време?

Почти всички щати на САЩ спазват лятното часово време, с изключение на Аризона (въпреки че някои индиански племена спазват лятното часово време на своите територии) и Хаваите. Териториите на САЩ, включително Пуерто Рико, Американска Самоа, Гуам и Американските Вирджински острови, не спазват лятното часово време.

Кое е по-добро?

Американската академия по медицина на съня от години призовава за постоянно преминаване към стандартно часово време, заявявайки, че „има достатъчно доказателства за негативните, краткосрочни последици от сезонните промени на времето“.

AASM предупреждава, че „въвеждането на постоянно лятно часово време пренебрегва потенциалните рискове за здравето, които могат да бъдат избегнати чрез въвеждане на постоянно стандартно часово време.“
„Настоящите доказателства подкрепят най-добре приемането на целогодишно стандартно време, което най-добре съответства на човешката циркадна биология и осигурява ясни ползи за общественото здраве и безопасност“, се казва в изявлението на групата.

Но според Министерството на транспорта лятното часово време има редица предимства. Уебсайтът на Министерството на транспорта изтъква следното:
То пести енергия. По време на лятното часово време слънцето залязва с един час по-късно вечер, така че необходимостта от използване на електроенергия за домашно осветление и уреди намалява. Хората са склонни да прекарват повече време навън вечер по време на лятното часово време, което намалява необходимостта от използване на електроенергия в дома. Освен това, тъй като през летните месеци изгревът на слънцето е много рано сутрин, повечето хора се събуждат след като слънцето вече е изгряло, което означава, че те включват по-малко светлини в домовете си.

Това спасява човешки животи и предотвратява пътнотранспортни произшествия. По време на лятното часово време повече хора пътуват до и от училище и работа и изпълняват поръчките си през светлата част на денонощието.
Намалява престъпността. По време на лятното часово време повече хора са навън и вършат делата си на дневна светлина, а не през нощта, когато се извършват повече престъпления.

Д-р Шелдън Джейкъбсън, професор по компютърни науки в Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн, казва, че е възможно да се постигне компромис.