Батериите продължават да са слабото място на смартфоните. За съжаление тяхното развитие продължава да изостава спрямо останалите компоненти. Ежедневно всеки чува фразата „не мога да се обадя, свърши ми батерията". В опит да изцедят максималните възможности и всяка допълнителна секунда издръжливост потребителите често прибягват до най-различни методи и „специални" грижи за батериите на смартфоните си. Сред тях е и вярването, че тя трябва редовно да се изтощава почти напълно, за да се гарантира запазването на нейното добро състояние възможно най-дълго.
Всъщност за модерните смартфони с техните литиево-йонни и литиево-полимерни батерии е по-добре те да се зареждат далеч преди достигането на критичния момент преди пълно изтощение. Този тип батерии имат определен брой презареждания, преди да започнат да влошават качествата си. Презарежданията от почти изтощена батерия имат по-голямо негативно влияние върху общата кондиция на модула, отколкото когато в тях има повечко заряд. Накратко, не само не е вредно да включите телефона си да се зарежда, когато му остават 20-30% или дори повече заряд, а дори може да е по-добре за него.
Това пък веднага буди друг въпрос - дългото оставяне на включен смартфон в контакта също вреди на батерията. Модерните умни телефони обаче са достатъчно... умни, за да предвидят това. Когато батерията се зареди напълно, те просто спират процеса по зареждане. Някои модели дори известяват, че батерията е готова, и след това премахват индикацията на екрана, че тя се зарежда. През това време те използват наличната енергия от другия източник - класическо зарядно или USB порт например.