сн. в. “Атака”

Докато кадърните хора в Русия са в ужас от перспективата 7 години да бъдат управлявани от диктатор и докато депутатите в руската Държавна Дума (парламента) вече натвориха няколко закона, отварящи вратата към диктатура, тамошният президент Владимир Путин се сдоби с най-неочакван поддръжник. Лидерът на „Атака" и пръв български националист Волен Сидеров му отиде на крака в Москва, за да му се врече във вечна вярност. В последните години Сидеров вече люшна няколко пъти в различни крайности политическата си кариера, с което изненада последователите си и на практика изгони повечето от тях от партията. Изскочил от едно телевизионно предаване по СКАТ, напомпало рейтинга му до чутовни размери, Сидеров най-напред се декларираше като единствена алтернатива на политическата класа в България. Сетне се гушна в обятията на Бойко Борисов и игра ролята на негово послушно пуделче. След президентските и общинските избори, на които видя, че ролята му на слуга на ГЕРБ почти е изхвърлила „Атака" от играта,

лидерът се стресна и мина в непримирима опозиция

Очевидно е разбрал, че с този маньовър само още повече е дотегнал на електората, защото сега пробва нещо ново, каквото българите не помнят в последните 23 години - партиен лидер на дистанционно управление от Москва.

Първоначално Сидеров искаше да замине за руската столица с пари на данъкоплатците - като официална командировка от Народното събрание. Председателката Цецка Цачева обаче му отказа, поради което той обяви, че е финансирал разходката си с партийни разноски. Посещението в Москва бе в рамките на т.нар. интерпарламентарни игри - ежегодна проява на Думата, в рамките на която в руската столица се канят послушни партии от бившето съветско пространство, които да демонстрират „международната" подкрепа за установения почти диктаторски едноличен режим на Владимир Путин. Тази година „игрите" съвпаднаха и с 60-годишнината на руския президент, чествана като голям общонационален празник в стилистиката на комунистическия строй. Сидеров занесе на диктатора като подарък плакет на Народното събрание, значка на „Атака" и книгата си „Основи на българизма". В специално послание националистът отбелязва, че „най-после Русия има управлението, което й е нужно". Той допълва, че отношенията между България и Русия трябва да се развиват въпреки силния геополитически натиск.

"По-добре е Европейският съюз да преговаря за членство с Русия,

отколкото с Турция", пише още довчерашният послушник на Бойко Борисов.

Точно като по времето на Тодор Живков, когато Москва бе единствената инстанция, където недоволните от Тато можеха да се жалват от негови решения, Сидеров използва визитата си, за да се оплаче на шефа на Дума-та Сергей Наришкин от Цецка Цачева, че му забранила командировката. Лидерът на „Атака" му се жалвал и че „в България под въздействието на управляващите русофобията се засилва". Той обаче го уверил, че „Атака" е единствената партия, която се бори за укрепване на българско-руските отношения.

Посещението на някогашния водещ от СКАТ, а още по-преди и главен редактор на органа на СДС в. „Демокрация" Волен Сидеров в Москва се случи само месец след разходка на вътрешния министър Цветан Цветанов в Анкара, където присъства на конгреса на управляващата там ислямистка Партия на справедливостта и развитието. Макар че, откакто е на власт,

тя работи последователно за унищожаване на светските институции

в Турция и постепенното й превръщане в държава с ислямистки порядки, а лидерът й Реджеп Ердоган се хвали, че е първият турски ръководител след създателя на съвременна Турция Кемал Ататюрк, чиято жена покрива главата си по ислямски канон, ГЕРБ не пропуска да декларира подкрепа за тази партия. Цветанов бе дори показан как пляска одобрително след края на речта на партийния лидер Ердоган на конгреса, без ни най-малко да се притеснява, че е заобиколен от мустакати и брадати политици, а малкото жени в залата са облечени така, както са се обличали в някогашната Османска империя.