Както BG VOICE писа през август, администрацията на Доналд Тръмп се готви да въведе сериозни ограничения за това кой може да получи зелена карта, виза и американско гражданство, ако преди това е ползвал законни социални програми и помощи. Става въпрос за Medicaid, купони за храна (food stamps), ваучери за жилище и други видове помощи.

И сега законът изисква кандидатите за зелена карта да докажат, че няма да са в тежест на бюджета, но новото правило значително разширява и детайлно описва кои програми могат да дисквалифицират имигрантите.

От Министерството на националната сигурност обявиха в събота, че ползването на такива програми сега или в миналото над определени нива ще бъде вземано предвид като "много силен негативен фактор" в решението за получаване на зелена карта или друг вид статут.

Предложението е от 447 страници и ще бъде подложено на публично обсъждане в следващите 60 дни, след което ще влезе в сила. Предложението ще "гарантира, че всички, които влизат в САЩ временно или постоянно, ще могат да се издържат финансово и няма да разчитат на държавни помощи", казват от Министерството на националната сигурност.

Имиграционните адвокати се страхуват, че много хора ще престанат да използват програми, които са жизненоважни за тях и децата им, рискувайки здравето и добруването на семейството си, за да не изпуснат шанса да получат зелена карта. Те планират общо усилие през следващите седмици в опит да спрат предложението, но шансовете им са минимални.

Според администрацията на Тръмп новото правило ще спести 2,7 милиарда долара на година, като възпре имигрантите да ползват социални програми, които иначе им се полагат. Това ще засегне около 380 хиляди души всяка година.

В определени случаи федералните власти казват, че хора със зелена карта, получавали помощи, може да бъдат подложени на новото правило, ако напуснат страната и после опитат да се върнат.

Повечето имигранти със зелена карта обаче няма да бъдат засегнати.

Това е поредният епизод от войната на Доналд Тръмп и неговата администрация с имигрантите - било то легални или не. Това е и поредна победа за съветника в Белия дом Стивън Милър, който е един от най-яростните антиимиграционни хардлайнъри в екипа на президента.

Стриктните имиграционни политики са също и гореща тема за консервативните избиратели, които могат да ги мотивират да гласуват на предстоящите през ноември избори за Конгрес. В годината, когато демократите имат по-голям ентусиазъм и желание за промяна, това предложение може да накара републиканците да се активизират за междинните избори. В момента те контролират двете камери на Конгреса, но демократите ще направят всичко възможно да обърнат това и според прогнозите имат реален шанс да го направят.