Министрите на отбраната на държавите от Европейския съюз ще обсъдят план за доставка на боеприпаси за Украйна на стойност един милиард евро.
Критичният недостиг на боеприпаси в Украйна ще бъде водеща тема на срещата в Стокхолм, където европейските лидери ще се опитат да попълнят запасите от хиляди 155-милиметрови гаубични снаряди, които силите на Киев изстрелват всеки ден в борбата си срещу продължаващата руска офанзива, съобщава БГНЕС.
Сраженията бушуват около източния украински град Бахмут, а президентът Володимир Зеленски предупреди, че ако градът падне, Москва ще получи "открит път" за настъпление по-навътре в страната.
"Разбираме, че след Бахмут те могат да продължат напред. Те могат да отидат в Краматорск, могат да отидат в Славянск, след Бахмут за руснаците ще се отвори път към други градове в Украйна, в посока Донецк", каза Зеленски в интервю за Си Ен Ен, което ще бъде излъчено днес в САЩ.
По време на посещението си в Канада във вторник председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подчерта решимостта на Европа да отблъсне руската агресия.
"Никога няма да приемем една военна сила с фантазии за империя да прекарва танковете си през международна граница", заяви Фон дер Лайен в обръщение към канадския парламент.
Но доклад, публикуван във вторник във в. "Ню Йорк Таймс", в който се твърди, че американски служители са се запознали с нова разузнавателна информация, според която "проукраинска група" стои зад миналогодишния саботаж на газопроводите "Северен поток", може да повдигне трудни въпроси сред съюзниците.
Високопоставеният украински служител Михайло Подоляк отхвърли доклада, като заяви, че страната "няма нищо общо с инцидентите в Балтийско море".