Военният режим на Нигер след преврата нареди на координатора на ООН в страната да напусне страната в рамките на 72 часа, обвинявайки световната организация за "пречки" пред международното признаване на режима. Това се случва ден, след като САЩ прекъснаха помощта за Нигер от над 500 милиона долара помощ за Нигер и когато Франция започна да изтегля войските си, след като също получиха заповед да напуснат.
Министерството на външните работи на Нигер заяви в изявление, видяно от АФП в сряда, но датирано от вторник, че правителството експулсира Луиз Обен, постоянен координатор на ООН, „да вземе всички необходими мерки, за да напусне Ниамей в рамките на 72 часа“. Говорител на генералния секретар на ООН каза, че Антонио Гутериш е бил информиран от нигерските власти и дълбоко съжалява за заповедта, като също така потвърди, че на Обен са дадени 72 часа да напусне.
Стефан Дюжарик каза, че решението ще попречи на работата на световната организация в Нигер, но повтори „непоколебимия ангажимент на ООН да остане и да осигури на хората в Нигер чрез продължаващи хуманитарни операции“. Канадецът Обин бе назначен на поста през януари 2021 г. Режимът посочи "препятствия", които според него са били представени от Гутериш "с оглед на осуетяване на пълното и цялостно участие на Нигер" в работата на Общото събрание на ООН в Ню Йорк миналия месец.
Военният режим вече разкритикува "перфидните действия" на шефа на ООН, заявявайки, че те "вероятно ще подкопаят всички усилия за прекратяване на кризата в нашата страна". Бакари Яу Сангаре, който преди преврата беше посланик на Нигер в ООН и сега е неин външен министър, бе посочен от новите лидери страната да я представлява на годишната сесия на Общото събрание на ООН.
Но според дипломатически източник е имало и молба от свалено правителство да представлява Ниамей. Поради конкуриращите се пълномощия въпросът беше отложен и нито един представител от Нигер не беше включен в списъка с оратори, така Сангаре не произнесе реч пред Общото събрание. През декември съседна Буркина Фасо, чиято управляваща хунта също дойде на власт с преврат, изгони координатора на ООН в страната. В него се казва, че решението на италианския дипломат Барбара Манци "едностранно" да изтегли несъществения персонал на ООН от столицата Уагадугу оправдава този ход.
Военният режим на Нигер съобщи във вторник, че е ескортирал първия конвой от френски войници от тяхната база в западния град Уаллам към Чад. Столицата на Чад Нджамена е на 1600 километра от Ниамей и е базата на френските сили в командването на Сахел. Около 1000 френски войници бяха разположени в Ниамей, а други 400 бяха разположени в две предни бази на северозапад, близо до Мали и Буркина Фасо, огнище на бунтовническа дейност.