Д-р Цанко Стефанов

Всеки натиск, приложен върху нерв от съседна тъкан, би предизвикал дразнене и прекъсване на функцията му с последствия, които могат да варират от тъпи и силни болки до загуба на чувствителност под мястото на притискане. Прищипването може да се развие по много начини. То може да бъде усложнение от бременност, нараняване, стереотипия в движенията, ставни болести и други. Най-уязвими са периферните нервни влакна, които преминават над изпъкналите кости, по повърхността на тялото. Това прави уязвима на практика всяка една зона в човешкото тяло. Най-честите обекти за прищипване са срединния, лакътния и лъчевия нерв на горния крайник, които се разполагат по ръката от рамото надолу. Другите често засягани нерви са тези в бедрата, които се простират от таза към колената, в стъпалата и нервите в междупрешленовите пространства на гръбначния стълб. Друг особено чест обект за нервно притисване е перонеалния нерв, който се разполага по външната странична зона на подбедрицата. На практика всеки човек поне веднъж седмично притиска този нерв и получава изтръпване или загуба на чувствителност в крайника след неудобна поза на седене или прекръстосване на крайниците. В много редки случаи лечението може да продължи от няколко дни до няколко седмици. Повечето хора споделят, че симптоматиката отминава веднага след премахване на външното дразнене върху нерва. В някои случаи, като бременност и затлъстяване обаче, дразненето върху нерва е хронично и това може да доведе до неговото много тежко увреждане, което може да наложи лечение в продължение и на няколко месеца. Съществуват и случаи, при които се развива много тежка компресия върху нерва, която води до неговото прекъсване в аксонните вериги. В тези случаи увреждането е завинаги и се развива най-често след тежки травми в областта на крайниците или гръбнака.

Основните симптоми са поява на болезненост, мравучкане и изтръпване на част от тялото, като най-често се засягат крайниците. Появява се също така пробождаща, пареща или разкъсваща болка в мястото на засегнатия нерв с тъпа болка по естествения му ход.

Друга възможна клинична находка е появата на слабост в дадена област на засягане. Развива се впоследствие атрофия на мускулатурата, поради обездвижване, така че едната ръка или крак могат да станат с времето по-тънки от другите. В основата на терапията стои правилната рехабилитация. Ежедневното раздвижване в зоните на засегнатите стави подсигурява радикална декомпресия на нерва и спомага за неговото по-бързо възстановяване. При пациентите с по-сериозни увреждания и оплаквания може да се предпишат кортикостероиди и при хронична болка амитриптилин или трициклични антидепресанти, които облекчават болковия синдром. Такъв е случаят при нервна болка провокирана от дископатия на гръбначния стълб. Специалистите съветват в комплект с правилната рехабилитационна и медикаментозна терапия да се приемат витамини В-комплекс, с основното преобладаване на витамин В 12. Също така важно е с храната да се приема повече калций от натурални млечни храни - сирене, кашкавал, прясно и кисело мляко. Според специалистите по алтернативна медицина особено добър ефект при възстановяване на компресиран нерв има арника. Тя действа значително бързо и категорично намалява симптомите и оплакванията на пациентите, когато болките в гърба се дължат на някакво нараняване. Специалистите по билково лечение допълват, че сибирският женшен, американският шлемник и жълтият кантарион също биха спомогнали за отбъбване на травмирания нерв и по-бързото възстановяване от неприятното състояние.