Изпълнителната власт в България остава незасегната от правосъдието и мерките за борба с корупцията, политическите кабинети и съветниците в правителствата са непрозрачни, а медиите са поставени в зависимост чрез приходи от реклама, осигурявани от държавата. Това са част от констатациите, които са направени в доклад Групата държави срещу корупцията към Съвета на Европа (GRECO), съобщава “Дневник”. Препоръките на антикорупционния орган нямат задължителен характер, но са силно препоръчителни, припомня изданието. "Предвид мащаба на проблема с корупцията в България, и необходимостта от повишаване на прозрачността и отчетността в централното управление, липсата на приложими правила за поведение за лицата, заемащи висши държавни длъжности, е сериозен недостатък, който следва да бъде разгледан приоритетно", е записано в доклада.

Според констатациите в него в България има отсъствие на “ефективна реакция на наказателното правосъдие срещу корупцията” по високите етажи на властта. По отношение на работата на прокуратурата от GRECO са пестеливи, но отправят препоръка за систематично и проактивно разследване на подаваните сигнали за корупция. От GRECO отправят препоръка за засилване на оперативната независимост на органите на МВР при разследването на корупционни практики и въвеждане на ефективно законодателство, което да гарантира сигурност на лицата, съобщили за такива практики. В същото време се отчита и повишен корупционен риск в органите на реда. Посочва се порочният механизъм, чрез който общините правят дарения на местните структури на МВР, което поставя органите на реда в зависимости.

Проверките за имущество на политиците са проформа

В доклада е отчетено, че политиците по върховете на държавната власт често са заобикаляни от правилата, които важат за държавната администрация. В същото време проверките за имуществото на политиците се извършват само по подадените от тях декларации, без да се прави реална проверка на данните в тях. Отсъства и механизъм за проверка на почтеността на служителите, заемащи позиции с висок корупционен риск. Антикорупционната комисия и инспекторатите във ведомствата са неефективни и често има въпросително около назначаването на ръководителите им. По отношение на медийната среда в страната докладът посочва поставянето в зависимост на медии, които получават финансиране от държавата чрез различни механизми. Отбелязва се, че членовете на Съвета за електронни медии се назначават чрез политически квоти от парламента и президента, което пък оказва влияние върху независимостта на обществените медии, "а независимостта на часттите медии е застрашена от интересите на техните собственици".