Различни вируси ни нападат всяка година. Затова през есента започваме да мислим как да подсилим имунитета си, за да издържим на атаките им през зимата. Лекарите обаче са категорични, че трябва да работим целогодишно за подобряване на здравето си, а не да се сещаме само когато болестите ни повалят.

Ако искаме да сме здрави, трябва да спазваме прости правила. Те са много важни както за закаляването на децата, така и на възрастните. Според педиатрите голямата грешка на българските родителите е претоплянето и изнежването на най-малките. Топлият въздух в стаята уврежда лигавицата и изнежва децата, в резултат на което те боледуват често.  Сегашните климатици и парното значително изсушават въздуха, а това не е добре нито за бебетата, нито за малките деца. Увредената от сухия въздух лигавица става лесна плячка на вирусите и бактериите. Ако у дома температурата е повече от 21 градуса , влажността на въздуха рязко намалява, лигавицата се надува, а малките започват да кашлят и да ки­­хат.

Затова  децата, които се отглеждат при много висока температура, боледуват по-често. Ако гледаме детето си в прекалено топла среда, и най-малкото излагане на по-студен въздух може да му докара настинка. Съв­ре­мен­ната педиатрия съветва да забравим за прекаленото навличане  с дрехи. Честа гледка на детската площадка през зимата са малчуганите с увити около носа и устата шалове. Спе­циа­листите вече са на мнение, че задържаният от него въглероден двуокис е опасният, а не студеният въздух. Родителите трябва да знаят, че обличането с много пластове дрехи води до претопляне, което е вредно и в никакъв случай не помага на детето да изгради силен имунитет.

Когато навън стане по-студено се затваряме между  четири стени. Прозорците не се отварят,  а разходките пеш стават все по-редки. Всичко това води до изнежване, което е вредно за организма. Не забравяйте да проветрявате и да отваряте широко прозорците в дома си по 4-5 пъти на ден. Докторите припомнят, че болестите идват не от студа, а от вирусите и бактериите, които ни заобикалят. Затова проветрявайте по-често апартамента и офи­са си.

Едно от най-важните условия за закаляването е да не се страхуваме от студа. Трябва обаче да знаем, че леденият въздух  поставя организма под стрес и той улеснява проникването на вирусите. Ако заведете детето си на планина, добре облечено спрямо градусите навън, където въздухът е чист и то няма контакт с болни хора, няма да се разболее, обясняват педиатри. Още през миналия век американски учени доказаха, че ако човек се прос­­­­туди на Антарктида, той няма да легне болен, защото на Ледения континент средата е стерилна и там няма вируси.

Движението е изключително важно за изграждането на имунитета. Лекарите съветват  имуностимулантите, които даваме на децата през зимните месеци, да вървят ръка за ръка с всекидневната  активност. Затова дори и в най-студените дни не бива да си спестяваме разходките. В никакъв случай зимата, минусовите температури и снегът не бива да ни отказват да извеждаме децата. Лу­­до­риите в студа може да им спестим единствено когато навън падне тежка мъгла, защото тя представлява кондензирана пара. Около водните частици се събират прах, вируси и бактерии. Заради това хората с астма и други хронични заболявания трябва много да внимават в мъгливото вре­ме. Мъглата влияе негативно на хората, които вече се борят с грипа, защото задълбочава още повече кашлицата им. Ако се налага да ходите дълго време в мъглата, дишайте през носа, защото това действа като защитен филтър на мръсния въздух.