„Призракът е тук“. Под този надслов френският визуален артист Мич Брезунек пресъздава дигитално 12 български паметника на Съветската армия, като оспорва тяхното възприемане и поставя под въпрос посланията, които носят. Самостоятелната изложба, в която авторът представя концепцията си, беше открита навръх 9 септември в Градската художествена галерия в Пловдив. Идеята на експозицията е да провокира диалог чрез преплитане на изкуство и исторически факти и си поставя за цел да генерира средства в подкрепа на културния сектор в Украйна и България.

Чрез дигитални интервенции, смесвайки история, визуално изкуство, реалност и фикция, Мич Брезунек приканва публиката да се замисли за миналото на Европа и да направи преоценка на настоящето й. „Всеки от пресъздадените паметници разказва своя собствена история. Надявам се, че тези истории ще вдъхновят всички нас да погледнем на колективното си минало от различна перспектива. Можем ли да се поучим от грешните стъпки в миналото и да създадем едно по-добро бъдеще? Можем ли да намерим конструктивни начини да говорим за вечно присъстващото минало? Призракът е тук, за да ни напомни, че историята често се повтаря“, казва авторът. „Призраците“ на Съветската армия. Сн.: Мич Брезунек Централният елемент на изложбата представлява

3D видеотворба

в почти реален размер, изобразяваща съветския паметник „Альоша“ в Пловдив, преобразен като гигантски призрак, заедно с още 11 3D творби, пресъздаващи различни паметници на Червената армия в други български градове, сред които „Могилата на съветските воини“ в Добрич и „Паметникът на българо-съветската дружба“ във Варна. Не е подминал и съветските монументи в София, Бургас, Стара Загора, Русе, Бяла Слатина и други. Завършващият компонент е триизмерна дигитална карта, която рамкира идеята на художника и обединява всички елементи. „Фантастичното свойство на 3D е това, че нямаш никакви физически ограничения, така че наистина можеш да изследваш един нов вид креативна свобода“, казва Брезунек в разговор със „Свободна Европа“. Картата метафорично представя двете „лица“ на България. От една страна, отразява стратегическите локации на паметниците на Съветската армия, а от друга, монументите са заменени с 12-те звезди на знамето на ЕС, разположени на същите локации. Тази страна на картата отразява настоящето - членството на България в Евросъюза.

„Призраците“ на Съветската армия. Сн.: Мич Брезунек

Изложбата The Ghost Is Here е част от по-големия проект на Мич Брезунек - Ghost, вдъхновен от сблъсъка между бившето съветско влияние в България и настоящата визия на страната за бъдещето. Всяка седмица до 9 ноември на уебсайта на проекта Ghost ще бъде публикувано ново NFT под формата на 3D видеоанимация.

70% от приходите, генерирани от продажбите на NFT колекцията, ще бъдат дарени в подкрепа на украински артисти и културни събития в Украйна, както и използвани в помощ на независимата културна сцена в България. Като продължение на проекта в бъдеще ще се осъществи и

физическа трансформация

на паметника „Альоша“ в Пловдив в гигантска призрачна фигура. Планира се артистичната намеса да бъде осъществена през пролетта на 2023 г. „Да, много бих искал да видя „Альоша“ като фантом под златно покривало“, казва той. Мич Брезунек е роден във Франция през 1989 г., а живее и работи в Пловдив от 2016 г. Съветските паметници обаче му правят впечатление още първия път, когато идва в България преди 12 години, и го подтикват да започне да учи повече за историята на страната, както и на цяла Източна Европа. „Тези монументи са навсякъде тук. Никога не остават незабелязани заради техния размер и местоположение. В Пловдив например „Альоша“ доминира града и небето. Невъзможно е да не се запиташ всеки път като видиш паметника: „Защо е там? И как се е озовал там и какво е посланието, което ни изпраща?“, казва французинът.