Сигнали за десетки нарушения съпътстваха изборите в неделя. Сред тях се появи и видео, в което член на комисия попълва празни бюлетини. Случаят е от Благоевградско, а жената на кадрите  обясни, че не е попълвала нищо, а само така изглеждало. По думите ѝ просто посочвала с химикалка елементи на бюлетина. Свидетели ѝ били останали членове на секцията в Белица, които са от квотата на други партии. Въпросните бюлетини били отделени, тъй като от комисията са искали да ги разгледат повторно.

След разпространението на кадрите прокуратурата в Разлог се е самосезирала. Дадени са и указания на районното управление на МВР да направи проверка дали е имало нарушение. Ако такива данни бъдат събрани, то ще бъде образувано и досъдебно производство. 

Извън този частен случай, станахме свидетели на хиляди други нарушения като лоша видимост към бюлетините, прекъсвания на записите преди да е приключила работата по отчитане на вота и оформяне на протоколите. А за над 200 записа все още не се знае какво има в тях. Всичко това постави на масата отново въпроса за прозрачността на изборите.

 
Антоанета Шондрова е жената, добила популярност с подправянето на бюлетини в град Белица. На кадрите се вижда как тя държи химикалка и прави движения при квадратчетата за партии и коалиции. Днес тя отрече да е манипулирала вота.

„Това бяха бюлетини за 4 партии. Бяхме ги отделили, за да ги коментираме. Аз показвам, но вместо с пръст, с химикал. Това е единствената моя грешка. Абсолютно нищо не пиша”, заяви Антоанета Шондрова, която е от квотата на „Движение за права и свободи-Ново начало” „Председателката беше срещу мен, от едната ми страна представител на „Възраждане”, от другата – на ГЕРБ. Ако питате и РИК-Благоевград ще ви кажат, че моите секции винаги са били коректни. Не си въобразявайте, аз съм отговорен човек. Догодина правя 60 години, не съм била никога обвинявана в нищо”, заяви Шондрова.

Нарушения в други секции също имаше като например, разстоянието, на което е поставена камерата. В друга не става ясно дали съобщеният краен брой на вота отговаря на маркираното в бюлетините, тъй като членове в секция броят наум и не показват пред камерата.

„Виждаме някаква картина в далечината, чуваме някакъв звук. А трябва да се вижда отчетливо, както бюлетината, така и да се чува глас”, заяви Благовест Кирилов, НПО „Демократичен център”.

Наблюденията на екипа му отчитат още, че секциите, които са изпълнили всичко по протокол са единици. Попадат също и на притеснителна тенденция.

„15% от рисковите секции са имали проблеми с видеонаблюдението. Или няма видеоизлъчване въобще, или е много далеч. Направихме анализ на тези рискови секции с проблеми и всъщност се наблюдава, че за няколко партии вотът в региона става по-висок спрямо на предните избори”, заяви Кирилов.

От Централната избирателна комисия заявиха, че установяване на нарушенията от тяхна страна, може да се случи след пълната обработка на записите от устройствата.

„Вече са предадени устройствата, ще бъдат свалени записите. Ще бъдат публикувани за тези секции, в които не е имало излъчване в реално време. Едва след това ще се направи проверка в кои секции не е имало запис и какви са причините за това”, заяви Росица Матева.

Говорителят на ЦИК допълни, че единствена причина за спиране на излъчването би следвало да бъде проблем с обхвата. В някои секции обаче това се случваше ръчно от член на комисията.