Група от стари и изключени членове на църковното настоятелство на църквата "Свети Иван Рилски" в Чикаго искат оставката на сегашното ръководство на храма. Те готвят писмо с искания до епископа на българския диоцез към ОСА Александър и новия свещеник Димитър, с които се надяват, че ще успеят да се върнат в църквата и да помогнат за нейното възстановяване.
Храмът е в изключително затруднено финансово положение. "Преди един месец от тях излезе предложението да търсим изход как да се спаси църквата. Събрахме се - те бяха 4-ма, беше и президентът, и решихме всички членове под някаква форма да се върнат", казва Боян Петров, който е бивш член на църквата. "Те [църковният борд] казаха - добре, нека си попълнят молби за членство."
Но така изключените със скандал преди повече от 10 години членове на храма ще бъдат нови и няма да имат възможност да участват в управлението му поне година. Така повелява църковният устав. Сред тях е и основателят на църквата и главен спонсор Георги Иванов, който дълги години води дело за неправомерното отстраняване на членовете. В крайна сметка низвергнатите членове загубиха делото. Владиката на българския диоцез към ОСА Александър казва, че хората, съдили храма, трябва да се покаят, преди да могат отново да бъдат членове на епархията.
Те казват, че са отстранени, защото са имали съмнения за финансови измами в храма на бившия свещеник Валентин Ноцков и хората около него. "Някои хора решиха да правят пари и оттам почнаха раздорите, казва Боян Петров. - Оттам тръгна да бъдат махнати тези хора, защото започна контролът."
В момента "Св. Иван Рилски" има близо 300 хиляди долара заеми и трудно ги плаща, защото малцина я посещават. Скандалите отблъснаха българите от храма.
А сега заради липсата на консенсус с ръководството старите членове искат от владиката Александър смяна на сегашното и свикване на събрание в църквата. "Това ръководство е изчерпано. Хората му нямат доверие. Те за 11 години не са провели общо събрание, нямат един нов член, възмутен е Петров - Докъде докараха храма - до просешка тояга."
Добри Карабонев от борда на църквата казва, че това е опит за ново дестабилизиране на храма в момент, когато е започнало неговото възстановяване, а различни хора даряват средства за неговото оцеляване. Но и той признава, че е нужно единство, ако искаме храмът да остане български.