Няма раздвижване по въпроса с безвизовото пътуване до САЩ на български граждани, показа проверка на BG VOICE. Два законопроекта по темата, за които писахме, отлежават в двете камари на американския Конгрес и изглежда, че няма да бъдат придвижени в този му мандат, който изтича през януари догодина. "Дори и преди президентската кампания имаше много силни възражения, и то от страна на много влиятелни както демократи, така и републиканци и в двете камари на Конгреса, коментира посланикът ни в САЩ Елена Поптодорова. - Затова смятам, че е вредно да се хранят илюзорни надежди, че ще се даде някакъв бърз ход на тези законопроекти."
Според електронния регистър на Конгреса и двата текста залежават в комисиите.
През април м.г. конгресменът демократ от Илинойс Майк Куигли беше един от спонсорите на законопроекта JOLT, който беше представен като възможности за нови работни места и приходи за американската икономика от чуждестранни туристи. Чрез този законопроект 38 страни биха успели да се включат в програмата за безвизово пътуване, сред тях и България. Според критиците на проекта обаче това ще представлява заплаха за националната сигурност на Америка. „Усещането е, че безвизовата програма е врагът, но това не е вярно", каза тогава в ексклузивно интервю конгресмен Куигли.
Другият законопроект е в Сената и беше внесен през юни м.г. от сенаторите Марк Кърк и Барбара Микулски. Законопроектът предвижда вдигане на разрешения отказ на визи от 3 на 10%. Но според последната статистика на американското консулство в София
отказите на визи за 2015 г. са 17,3%
"Има ли сме и 19, така че това не е най-високият процент, казва посланик Поптодорова. - Но той не ни помага, защото оставаме много високо над допустимото."
След терористичните атаки от Париж и Сан Бернадино Конгресът не само че не разгледа тези законопроекти, но и затегна програмата за безвизово пътуване. Експлозиите в Брюксел от вторник вероятно ще подсилят този сантимент.
"Трагичните атаки в Париж и Сан Бернадино със сигурност поставиха на дневен ред програмата за безвизово пътуване във Вашингтон", каза за BG VOICE конгресмен Майк Уигли. "Промените в програмата, които бяха приети в Камарата през декември м.г., получиха подкрепата и на двете партии. Те не само че не прекратиха програмата, но я подсилиха. Според мен това действие е позитивно - повечето законодатели виждат ползите от програмата и сега много повече разбират как точно тя работи."
През 2014 г. 22 хил. българи са посетили САЩ с туристическа виза. Цифрата е сходна и за 2015 г. Друг фактор, който гледат във Вашингтон, преди да разширят програмата за безвизово пътуване, е колко от пристигналите в страната си заминават навреме.
За първи път от министерството на националната сигурност показаха статистика, която дава отговор на този въпрос. За фискалната 2015 г. в САЩ са пристигнали малко над 44,9 млн. посетители с В1/В2 визи. От тях около 1,17% не са си тръгнали навреме, сочи статистиката.
За България този процент е по-висок - 1,74 на сто, което го доближава до средния за всички страни, за които САЩ изискват визи - 1,6%. Посетителите, които не си тръгват навреме от страни, участващи в програмата за безвизово пътуване, са 0,65%.
Вносителите на двата законопроекта казват, че разширяването на програмата за безвизово пътуване ще донесе реални пари в икономиката. Според Американската асоциация по туризъм, ако паднат визите, нови 600 хиляди туристи ще посетят Америка всяка година, а с тях ще се открият и 40 хиляди нови работни места. Приходите за американската икономика ще са допълнителни 7 милиарда долара.
Но дори и тези цифри, изглежда, няма да убедят политиците в изборна година, когато имиграционната тема е водеща в дебатите. "Като имаме предвид особеностите на кампанията, тази година нищо няма да се случи, смята посланик Поптодорова. - Нека да видим каква ще е следващата администрация. Но аз искам много ясно да кажа, че моите очаквания са много сдържани."
Според посланика единственото възможно действие, което също е с непредизвестен изход и неясна продължителност, е усилието, което се прави от страна на Европейския съюз. "Смятам, че всякакви предположения, че може да се решават на парче, двустранно, сепаративно въпросите с безвизовото пътуване, са нереалистични и непрофесионални, а само популистични", казва Поптодорова.