Отново е онова време от годината, в което хиляди българи проверяват с надежда дали са спечелили зелена карта. Какво обаче се случва, ако сте пребивавали в Америка незаконно или пък сте спечелили мечтания имиграционен документ, докато сте били в България? Адвокатите казват, че това са две положения, които са доста сериозни. в много от случаите хората не знаят какво да правят и как да постъпят, още повече когато не знаят какви ще са последствията от годините, в които не са спазвали законите. Освен това, ако сте се проявили криминално и имате дори едно обвинение, може и да се разминете със зелената карта дори и да сте я спечелили. И ако мислите, че 100,000 зелени карти са много, знайте, че само половината получават имигрантски визи. Въпросът, който обаче засяга много от българите тук, е какво ще стане, ако са спечелили зелена карта, но са пребивавали незаконно на територията на САЩ. „Ако човек тук е имал нелегално присъствие над 180 дни, но под 1 година, този човек не може да се върне в САЩ 3 години след напускане от страната. Ако сте пребивавали в Америка незаконно над 1 година, дори и да спечелите зелена карта, няма да можете да се върнете тук в продължение на 10 години", обяснява имиграционният адвокат София Знаймер.
Онова, което мнозина не знаят обаче, е какво наистина значи да пребиваваш незаконно? „Онези, които имат D/S (duration of stay), нямат дата за излизане и са престояли статута си на формуляра I-94, фактически нямат дата, която да са пресрочили", обяснява още Знаймер. Точно такива са студентите на летни бригади с J-1 виза. Но нещата могат да бъдат много различни, ако сте се опитали да сменяте имиграционния си статут. „Ако са се опитали да се сменят примерно на туристически статут и им е отказано, това е първият ден, от който започва да се брои, че те са незаконно пребиваващи тук", обяснява още Знаймер.
Друг въпрос, който засяга много от българите и на който често не знаят отговора, е какво трябва да направят, ако са спечелили зелена карта, докато пребивават в Америка, но са пресрочили статута си? „Въпросът е там, че те не могат да вземат документи на територията на САЩ. Трябва да излязат извън страната и да кандидатстват там", предупреждава още Знаймер. Това понякога може да се окаже невъзможно, ако сте прекрачили закона. Повече от възможно е да не можете да се върнете в Америка, ако сте криминално проявени, като дори едно обвинение е достатъчно. В това число спада и шофирането в нетрезво състояние или DUI, което в момента се смята за приоритет за депортация.
Изискванията на закона в Америка относно зелените карти и разнообразяването на имигрантския поток тук са достатъчно сложни за редица категории хора, но заедно с проблемите, съпътстващи пътя към зелената карта, идват и измамите. Властите предупреждават, че ако получите имейл или телефонно обаждане, не трябва да се доверявате, че сте спечелили зелена карта (официалният сайт, в който можете да проверите дали сте спечелили, е www.dvlottery.state.gov). В такава ситуация попада и Ивайло Джамбазов, който играе в лотарията вече 17 години. Седмица преди началото на срока (5 май), в който Джамбазов може да провери дали е спечелил важния имиграционен статут, получава съмнителен имейл, и то от щатския департамент. Първата червена лампичка на кандидата светва, когато той вижда, че в имейла са посочени дори неговият телефонен номер и т.нар. confirmation number, който всеки човек получава при попълване на онлайн формуляр. „Записах си този номер, снимах си го с телефона. Веднага след като получих имейла, минути след това проверих снимката на номера си с този от имейла. Беше грешен, но изглеждаше рентабилен - с много цифри и букви", разказва Джамбазов.