Интервю на Галина Петрова

Актьорите Орлин Горанов, Мариан Бачев, Тони Минасян и Жанет Иванова ще се превъплътят в ролите на медици в постановката „Операцията" по Иво Сиромахов - главния сценарист на „Шоуто на Слави".

В България постановката се играе от 2013 година и жъне огромен успех. Режисьорът Борис Панкин казва, че това се дължи на блестящия актьорски екип и на откровения директен и дори жаргонен език на постановката.

През ноември пиесата беше цензурирана и спряна от ректора на Медицинския университет в Пловдив проф. д-р Стефан Костянев и останалите преподаватели. Според тях пиесата била твърде крайна към лекарите.

- Ентусиазирани ли сте отново да пристигнете в Америка, да видите българите там и да ви посрещнат с много ентусиазъм?

ОРЛИН - О, нее, много сме спокойни. (трепери му ръката и се смеят)

МАРИАН - Аз съм бил два пъти в Щатите. Беше голямо приключение с колегите от „Ку-ку бенд" и „Шоуто на Слави". Тези две срещи, които имахме тогава, преди 5-6 години, наистина са останали паметни, но тогава бяхме с концерт, с музика. Разбира се, имаше и хумористични неща - скечове сме правили. Но сега за първи път - с театър, което е страхотно.

-  Някои описват пиесата като брутална - искам да чуя брутална ли е?

ОРЛИН - Зависи от разбирането.

МАРИАН - Въпрос на естетика е, да. Тя е крайна, което е хубаво, защото има много истина, казана - както и Орлин каза - през смях. Има много смях през сълзи, защото животът е такъв.

- Кой от вас е всъщност главният доктор? Кой е по-висок по чин?

ОРЛИН - Аааа, той е, разбира се, шефът, главният.

МАРИАН - Те, младите, нали са напористи, заради това.

- А вие оперирате ли?

ОРЛИН - Аз не пипам.

МАРИАН - Той е анестезиологът.

Само приспивате?

ОРЛИН - Да. Само приспивам хората.

МАРИАН - Между живота и смъртта.

ОРЛИН - Аз съм най-важният от другата гледна точка - дали ще се събуди пациентът.

- От какво трябва да се оперира българинът, без значение дали е в Съединените щати или в България? От какво ще го оперирате?

ОРЛИН - Той е съвършен. Според мене не трябва да се пипа изобщо! Иначе ще развалим гениалността! Няма как!

МАРИАН - Всяка хирургическа интервенция се прави само когато е необходима. Всеки вид насилие над живия организъм, особено когато се гледа на нещата, свързани с абсолютно излишни естетически намеси, става брутално.

ОРЛИН - Нямаш предвид моя силикон, нали? (Орлин Горанов прави муцунка с надути устни.)

МАРИАН - Ти си чуден!

Трябва по-скоро, ако можем, дето се казва, душите на хората да запазим, особено  когато човек е отвъд Океана - и нашият тип работа е такъв вид хирургия.

- Вие фактически лекувате душите.

ОРЛИН - Това се опитваме. И сега малко по-сериозно на твоя въпрос - какво трябва да се оперира в България? В България българинът трябва да се оперира първо, от излишната си гордост, която е доста безпочвена. Нека бъде по-смирен и нека се опита да бъде по-градивен... На всичкото отгоре - това не съм сигурна дали е така

- Какво научихте вие за лекарите?

ОРЛИН -  Нормалният човек трудно би могъл да разбере психиката на лекаря. Особено на хирурга, който е часове, да не кажа денонощия в кръв и други човешки секрети, борейки се за живота на един човек. През главата му минават такива неща, защото и той също е нормален човек като всички останали. И той има чувства.

МАРИАН - Друг път сме се чудели как някой казва - този хирург е правил осемчасова операция. Вероятно 8 часа стоиш на крака сред някакви вътрешности, тече кръв, спираш, оперираш, зашиваш... Нерви, истории - може сега много първично да звучи. В един момент той се прибира вкъщи - става дума за българския лекар, и се оказва, че с тази заплата, която той взема, не може да изхранва не семейството, той себе си не може...

ОРЛИН - Имаме оферта вече от Българския лекарски съюз в свободното време да помагаме. Аз вече имам набор от различни игли. 

МАРИАН - Кръговратът  на нещата е много хубав. Основният ни пациент, който ние оперираме, се казва Стамат Спиридонов Сандалташев. 

ОРЛИН - Това са трите С-та - Стамат Спиридонов Сандалташев.

- Как се чувства вашият пациент?

ОРЛИН  - Ами добре се чувства, защото той дойде от Америка, ако трябва да сме точни. Това е истинска, в реален размер кукла, върху която лекарите студенти се учат на хирургия. С всички вътрешности, много добре направени. Абсолютно едно към едно. И този Стамат го връчваме от Съединените щати...

- Значи той сигурно е българин в Америка? Щом се казва Стамат.

МАРИАН - Да, да, той си е с български паспорт. Дойде, три години работи в България сега...

ОРЛИН - Понеже  му стана мъчно, сега ще го водим да види роднините си малко.

Постановката „Операцията" - брутална и забавна, ни потапя в действителността на операционните зали в Родината. Реалност, която мнозина от нас са забравили.

МАРИАН - Темата е добра, важна, хората обичат да се забавляват, защото денят им е тежък, свободното им време е скъпо, това българските американци най-добре ще го оценят.

Този тип срещи обаче за мен са много важни, много емоционални, защото срещаме много истински хора с много и различни съдби. Затова и срещите ни, и на финала разделите ни са много трогателни, които аз лично...

ОРЛИН - Не ми напомняй - пак ще се реве...

МАРИАН - Пак ще се реве, това е факт.

Иво Сиромахов: Идеята се роди, докато бях в болница

Идеята за операцията се ражда преди 10 години, когато сценаристът Иво Сиромахов влиза по спешност в болницата за възпален апандисит. "Аз реших, че това е някаква много тежка операция, че със сигурност ще умра. Започнах да се вайкам как не съм се простил с близките си, какво ще правят децата ми, как ще растат без баща, кой ще ги отгледа... И докато лежах и си мислех тези ужасни неща, се заслушах в разговорите на медицинския екип. Сестрите си говореха какво ще готвят за вечеря, докторите обсъждаха някакъв мач, който са гледали снощи... Общо взето, никой не се интересуваше от това, че до тях някакъв човек лежи и умира", разказва главният сценарист на  "Шоуто на Слави". От това преживяване на Сиромахов се ражда и черната комедия "Операцията", която разказва за недъзите на българското здравеопазване и се присмива на типичните нашенски черти.

Къде да гледаме "Операцията"

25 януари, четвъртък  - Ню Йорк

26 януари, петък - Монреал

27 януари, събота - Торонто

28 януари, неделя - Чикаго

3 февруари, събота - Атланта

4 февруари, неделя - Бостън

10 февруари, събота -  Сан Диего, Жанет

11 февруари, неделя - Сиатъл

Билети и повече инфо в мобилното приложение BG LINKED и на
www.BG-VOICE.com