Ако през последните няколко дни сте срешнали във Facebook статии, чиито заглавия ликуват „Ура! Пътуваме до САЩ без виза!", то радостта ви е преждевременна. Наистина има законопроект, който би дал възможност това да се случи. Но в него има няколко „ако"-та, а най-голямото от тях е пред самия закон и възможността му да бъде гласуван в Конгреса. Ние потърсихме отговор в ексклузивно интервю с единия от авторите на нормативния акт - конгресмена демократ от Илинойс Майк Куигли.
Законопроектът е кръстен JOLT и основната му цел е да осигури нови работни места и приходи за американската икономика от чуждестранни туристи. 38 страни биха успели да се включат в програмата за безвизово пътуване, сред тях и България. Според критиците на проекта обаче това ще представлява заплаха за националната сигурност на Америка. „Усещането е, че безвизовата програма е врагът, но това не е вярно", казва конгресмен Куигли. Той казва, че законът би подсилил сигурността заради многото изисквания и допънителни мерки.
Според него, ако паднат визите, нови 600 хиляди туристи ще посетят Америка всяка година, с тях ще се открият 40 хиляди нови работни места, а приходите за американската икономика ще са допълнителни 7 милиарда долара.
През миналата година 22 хиляди българи са посетили САЩ. Но за да паднат визите по този закон, страната ни ще трябва да отговоря на определени изисквания. „България изглежда готова и с възможност да изпълни тези изисквания. Така че, ако този закон бъде приет, мисля, че ще видим огромен ръст на пътуванията между България и Америка, което бихме искали", обяснява конгресмен Куигли. Сред изискванията са обмяна на информация между службите, по-стриктни мерки за сигурност по летищата и биометрични паспорти.
Повечето българи в Америка обаче са скептични за възможността визите да паднат скоро. „Въобще не е вероятно да се случи според мен", казва Мирослав Ненов, който живее в Чикаго. Според Ивайло пък „това е нещо, което трябва да се реши от Конгреса на САЩ и доколкото чета по вестниците, няма такова разбиране това да се случи скоро".
Конгресът е наистина основната пречка за приемането на законопроекта. Според конгресмен Куигли актът има подкрепата на всички демократи в Камарата на представителите, но дали ще бъде гласуван зависи от лидера на републиканците Джон Бейнър. Законопроектът има и подкрепата на Държавния департамент и Белия дом. „Президентът Обама открито подкрепя този законопроект. Той е особено заинтересован от страни като Полша, които са показали какви страхотни партньори са. Но той знае за България и други страни и подкрепя разширяването на програмата.
Според конгресмен Куигли оптимистичният вариант е законопроектът да бъде гласуван в средата или в края на лятото. Ако не - в началото на 2016-а. Но добавя, че има хиляди законопроекти, които никога не стигат до гласуване в зала.