Aмериканската комисия за ценните книжа и борсите (SEC) обвини българин, че е манипулирал финансовите пазари в САЩ и е вдигал акциите на фирми в своя полза.
Според обвинението, внесено в съда в Манхатън, 37-годишният Недко Недев от София закупил дялове от шоколадовата фабрика Rocky Mountain Chocolate Factory и от козметичната компания Avon Products. После регистрирал няколко фирми, чрез които подал фалшиви оферти за придобиване на тези две компании и така изкуствено вдигнал цената на акциите им. При смяна на собственика на фирми обикновено акциите им за кратко се повишават, обясняват финансовите медии.
От SEC подозират, че в схемата има и други играчи, но не съобщават имена.
Първата шашма Недев направил през 2012 г., когато чрез фирмата си PST Capital, регистрирана на Вирджинските острови, дава заявка за покупка на всички акции на Rocky Mountain Chocolate Factory на цена $13,50. Използва системата EDGAR - онлайн платформа на SEC за качване на документи от компании, където се регистрира с фалшива нотариална заверка. Обявата качва акциите на фабриката с 23%, но от Rocky Mountain опровергават сделката и Недев не успява да се възползва.
През 2013 г. предприема друг ход - съобщение от името на застрахователя "Евроинс", че ще изкупи акциите на Tower Group по $3,75 - с 67% над цената им. Целта е да пласира добре 385 000 акции на тази фирма, които притежава.
Третата маневра е през май тази година, когато чрез фирмата си PTG Capital пуска фалшиво съобщение за търг на козметичната компания Avon Products и така вдига акциите ѝ с 20%. Печалбата му обаче е скромна - само $4879.
Обвиненията срещу Недев в съда в Манхатън гласят, че той е спечелил с измама десетки хиляди долари, нанесъл е големи нематериални вреди на американските пазари и е подронил реномето на системата EDGAR. Запорирани са му две сметки с 2 милиона долара.
Според анализ на в. „Капитал" обаче изглежда странно защо Недев ще прави такива спекулации с голяма компания като „Avon" - да привлича внимание за сравнително малка печалба от около 5 хил. долара. Според тях обвиненията засега изглеждат в най-добрия случай доооста косвени. В този дух е и коментарът по темата на Bloomberg. Почти подигравателно анализаторът на агенцията Мат Ливайн изтъква достойнствата на детективската работа на SEC, като обаче подчертава, че нищо не пречи и някой друг да пуска манипулативни съобщения от София, а Недев просто по съвпадение да е търгувал. Един от аргументите на регулатора е именно, че и трите случая "включват някаква връзка с България", което "показва, че Недев или други работещи с него координират тази пазарна манипулация от България".
Но в думите на Ливайн има основание - все пак България има население над 7 млн. души и е малко фриволно просто да се приеме, че IP адрес от София е равносилно на лаптопа на Недко. SEC приемат за "много невероятно" Недев да е търгувал с трите "манипулирани" компании в период от под четири години по случайност. Регулаторът вижда като силен аргумент и повтарящи се изрази в трите съобщения (включително и в това на "Евроинс", която не е била търсена от американския регулатор и навсякъде също до нея стои, че не е ясно дали реално съществува). Няма изследване обаче доколко често се срещат като клишета.